Fio bankaFio banka

Ochranári odmietajú výstavbu spaľovne v Bratislave, spísali proti nej petíciu. Slovnaft reaguje

Slovenský ochranársky snem (SOS) dôrazne odmieta zámer spoločnosti Slovnaft vybudovať v Bratislave najväčšiu spaľovňu komunálnych a priemyselných odpadov na Slovensku – projekt s názvom Centrum energetického zhodnotenia odpadov (CEZO). Tento projekt podľa SOS predstavuje veľké environmentálne a zdravotné riziko.

15.04.2025 13:05 , aktualizované: 16:11
debata (4)
Riaditeľ OLO Sokáč: Bez modernizácie by sme nevedeli nakladať s odpadmi
Video

„Dotknutá časť bratislavskej aglomerácie trpí nadmernou environmentálnou záťažou a ohrozením zdravia obyvateľov už dlhodobo. Ďalej zväčšovať túto záťaž je neprípustné," upozorňujú ochranári. Realizácia zámeru a zväčšenie objemu spaľovania odpadu by podľa nich znamenalo napríklad zvýšenie dopravnej záťaže, nárast znečistenia ovzdušia, dovoz odpadov zo širokého okolia, či riziko kontaminácie podzemných vôd.

„Upozorňujeme tiež na skutočnosť, že sa tu uprednostňuje spaľovanie pred vhodnejšími formami narábania s odpadom a predchádzania jeho vzniku, k čomu nás zaväzuje aj platná odpadová hierarchia Európskej komisie, podľa ktorej skládkovanie a spaľovanie sú najmenej vhodné spôsoby narábania s odpadom," konštatuje SOS s tým, že Bratislava už teraz disponuje mestskou spaľovňou, ktorej kapacita nie je naplnená, a ktorá zároveň pripravuje svoje rozšírenie.

ZEVO OLO spalovňa vlčie hrdlo Čítajte viac Potrebuje Bratislava dve spaľovne? V jednej sú kotly na hranici životnosti, druhú chce stavať rafinéria

Ochranári vyjadrili tiež znepokojenie nad údajnou netransparetnosťou celého procesu a uprednostňovanie zisku súkromného investora pre verejným záujmom. Zámer má podľa SOS zásadný a dlhodobý dopad na verejné zdravie a kvalitu života obyvateľov dotknutých mestských častí a obcí. „Nie je prípustné, aby sa o ňom rozhodovalo iba jednostranne, bez priameho zapojenia verejnosti," dodali a vyzvali na pripojenie sa k petícii proti výstavbe spaľovne.

K iniciatíve SOS sa pripája aj občianske združenie Slavín, ktoré rovnako dôrazne odmieta výstavbu spaľovne komunálnych a priemyselných odpadov v areáli Slovnaftu. „Tento projekt, ktorý je momentálne posudzovaný Ministerstvom životného prostredia SR, vnímame ako zásadne neprijateľný zásah do života obyvateľov Bratislavy a jej okolia, a to z environmentálneho, zdravotného aj bezpečnostného hľadiska," uvádza OZ Slavín.

Zariadenie na energetické využitie odpadu...
Zariadenie na energetické využitie odpadu...
+22Zariadenie na energetické využitie odpadu...

OZ Hrad Slavín vyzýva Ministerstvo životného prostredia SR, mesto Bratislava a ďalšie zodpovedné orgány, aby tento zámer dôsledne prehodnotili a zamietli. „Bratislava už jednu spaľovňu má – jej kapacita nie je vyčerpaná, navyše plánuje vlastné rozšírenie. Tvorbu ďalšej spaľovne považujeme za zbytočnú, škodlivú a nevhodnú," dodáva OZ Slavín. Prerokovanie zámeru je naplánované na 16. apríla o 9.00 hod. v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Spaľovňa CEZO má byť umiestnená v juhozápadnej časti areálu Slovnaft na ploche približne šiestich hektárov, s výškou komína 60 metrov. Ročná kapacita prevádzky má byť 317-tisíc ton odpadu so spádovou oblasťou pre západné Slovensko. Spaľovňa má priniesť viac ako 40 pracovných miest. Odhadovaná investícia predstavuje 200 miliónov eur. Uvedenie do prevádzky je plánované koncom roka 2029.

Slovnaft predložil štúdie, ktoré vyvracajú námietky o škodlivosti projektu

Spoločnosť Slovnaft v reakcii uviedla, že v rámci posudzovania zámeru projektu CEZO a jeho dopadov na životné prostredie (EIA) predložila úradom dodatočné dokumenty, v ktorých reaguje na podnety účastníkov konania. Súčasťou podkladov sú aj rozptylová, akustická, zvozová a klimatická štúdia, ako aj dopravno-kapacitné posúdenie, hodnotenie vplyvov na verejné zdravie (HIA) a posúdenie vplyvu projektu na sústavu Natura 2000. Závery všetkých štúdií potvrdzujú, že vplyv projektu na životné prostredie nebude významný.

Spoločnosť Slovnaft informovala verejnosť o svojom zámere vybudovať Centrum energetického zhodnotenia odpadov (CEZO) koncom roka 2023. V tomto procese je Slovnaft plne súčinný. Novým CEZO nahradí Slovnaft svoju existujúcu spaľovňu kalov, a zároveň zhodnotí nerecyklovateľný komunálny odpad a priemyselný odpad domácej produkcie. S dovozom odpadu zo zahraničia sa nepočíta. Podľa záveru zvozovej štúdie k projektu, produkcia odpadu v zvozovej oblasti vysoko prevyšuje navrhovanú kapacitu zariadenia. Slovnaft počíta s tým, že časť vyrobeného tepla a elektrickej energie využije rafinéria pre svoje potreby, čím čiastočne nahradí využívanie zemného plynu. Spoločnosť je však otvorená aj tomu, aby teplom zásobovala mesto, ak bude z jeho strany o to záujem. CEZO bude stáť v zabezpečenom priemyselnom areáli, kde je vybudovaná ochrana podzemných vôd pred znečistením z rafinérie, ktorá úspešne funguje už viac ako 50 rokov.

DSC05780 Čítajte viac Slovnaft plánuje postaviť centrum energetického zhodnocovania odpadu. Je to ekologickejšia alternatíva spaľovne

„Od momentu zverejnenia zámeru vedieme s verejnosťou dialóg a otázky občanov smerom k nášmu zámeru vybudovať CEZO v Slovnafte vítame. Prebiehajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie je pre nás priestorom na to, aby sa kvalifikovane posúdili vplyvy na životné prostredie a prijali opatrenia na minimalizáciu prípadných dopadov. Sme presvedčení o tom, že Centrum energetického zhodnotenia odpadov v Slovnafte môže významne zlepšiť manažment odpadu v našej krajine a ponúka riešenie, z ktorého bude profitovať celá naša krajina,“ doplnil Anton Molnár, hovorca a riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft.

Spoločnosť dodáva, že obdobné zariadenia možno nájsť aj v iných vyspelých krajinách, nezriedka v centrách miest ako sú Viedeň, Kodaň, Mníchov či Londýn. Na rozdiel od ostatných krajín strednej Európy, na Slovensku za posledných tridsať rokov nebolo postavené žiadne nové zariadenie na energetické využitie odpadov. Naopak, až 1 milión ton komunálneho odpadu (39 % z celkovej produkcie komunálneho odpadu), ktorí Slováci vyprodukujú za rok, končí každoročne na skládkach.

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Bratislava #ochranári #spaľovňa