Rozprávkovú atmosféru pre rodinné a školské výlety pri detvianskom amfiteátri sprístupnia už čoskoro. Vrátka malebnej chalúpky, ale aj „modrého domčeka“, teda gazdovského objektu s modrými okienkami, ktorý tiež onedlho zmení svoju polohu, otvoria niekedy začiatkom júna. Ako Pravde vysvetlila riaditeľka neziskovej organizácie Komunikačné centrum Detva Elena Jankovičová, prvýkrát tieto atrakcie sprístupnili v roku 2019.
„Premiéru mal Večerníčkov domček v rámci folklórnych slávností, kde bol súčasťou Podpolianskeho dvora. Prezentovali sme ho spolu s gazdovským domom ako celok,“ povedala. Neskôr obidva objekty premiestnili na detvianske lazy v časti Skliarovo, kde putovali po dohode a spolupráci so súkromníkom, ktorý tam vlastní pozemky. Rozprávkovú chalúpku si v tamojšom nádhernom prostredí chodievali fotografovať nadšení turisti, ktorí pred ňou neraz pózovali v krojoch. Tie je možné si v centre zapožičať.
„Ako organizácia máme celú zbierku podpolianskeho tradičného odevu. Dokopy asi šestnásť párov,“ podotkla riaditeľka s tým, že ide o jedinečné kúsky, ktoré prezentujú rôznorodosť ľudového odevu Podpoľania.

Nie je to „sranda“
Na Skliarovo prichádzalo za nezvyčajnou atrakciou množstvo turistov, pričom pred dvomi rokmi otvorili Chalúpku dedka Večerníčka aj interiérovo. „Dovtedy nebolo možné dostať sa do vnútra. Zariadili sme ju v rámci vianočného podujatia pre verejnosť. V letnej sezóne už potom ľudia mohli nahliadnuť do obidvoch objektov, čiže aj do gazdovského domu, so sprievodcom,“ ozrejmila Jankovičová. Čo môžu turisti v jednoizbovej dreveničke vidieť, však neprezradila. „Je to v štýle rozprávkového deduška, no treba sa nechať aj trošku prekvapiť,“ poznamenala tajomne.
A prečo sa rozhodli pre sťahovanie? „Nové miesto nám prináša nielen nové možnosti, ale aj viac priestoru a lepšiu dostupnosť. Ten záujem totiž stále rástol a na Skliarove bol už priestor medzi súkromnými domami nepostačujúci. Problém bol s parkovaním a intenzívnejší ruch narúšal súkromie obyvateľov,“ hovorí otvorene šéfka komunikačného centra. Pokračovala, že kompletný presun domčekov je pre nich veľká vec.

„Všetko sme museli starostlivo premyslieť, pripraviť, zabaliť a opäť rozbaliť tak, aby sa u nás všetci návštevníci cítili príjemne. Chystali sme sa na to od decembra,“ konštatovala. „Určite sme nebalili chalúpku vcelku – samozrejme, že tým myslím jej zariadenie,“ spresnila veselo.
Celé to realizujú v spolupráci s detvianskou samosprávou, ktorá im poskytla nielen pozemok, ale aj nákladiak. „Previezť dva domy je naozaj náročné. Ako prvú sme premiestnili chalúpku, čo medzi domami, v ťažkom teréne na kopci, nie je sranda. Viezli sme ju uzučkou bočnou cestou, pričom zhruba dva kilometre sme zdolali za viac ako dve hodiny,“ priblížila Jankovičová.
„Na tatrovku so špeciálnym ramenom to nakladali traja statoční chlapi. Chalúpku nadvihli a museli potiahnuť tak, aby ju prepchali medzi dvoma stromami. Po prekonaní úzkej cestičky to už potom išlo lepšie,“ usmiala sa.

Inšpirovaní znelkou
Riaditeľka centra zdôraznila, že areál amfiteátra je tiež veľmi pekné prírodné miesto. „Jeho okolie ponúka krásne prechádzky. Zatiaľ náš rozprávkový areál prístupný nie je, ale naplno začneme fungovať možno v prvý júnový deň. Ešte musíme presťahovať aj modrý domček, čo bude, vzhľadom na jeho rozmery, komplikovanejšie. Budeme ho musieť rozmontovať a potom zase dať dokopy,“ pripomenula. Zopakovala, že potenciál obidvoch chalúpok je na novom mieste väčší.
„Je tu priestor pre viac ľudí, ktorí u nás budú môcť stráviť dlhší čas,“ povedala. Výhodou to bude aj v rámci ponuky pre školské výlety či denné tábory. „Už teraz sa nám hlásia rôzne organizácie a vítajú novú možnosť. Aj to je teda náš motív – keď sem príde štyridsať detí, budú mať voľný a bezpečný priestor na pohyb. Na Skliarove by to nebolo možné,“ podotkla.

Nie je to však len o deťoch, ale celkovo o prepájaní. „V dnešnej dobe považujeme za dôležité vytvoriť priestor, aby rodiny spolu trávili voľný čas – všetky generácie od najmenších až po starých rodičov,“ podčiarkla Jankovičová.
„Náš areál chcem rozvíjať najmä v duchu večerníčkových rozprávok. Ale ide tiež o prezentáciu ukážok tradičnej architektúry Podpoľania. Chceme budovať bezpečný komunitný priestor, kde plánujeme organizovať animačné a vzdelávacie podujatia či pikniky pre deti, dospelých aj seniorov,“ objasnila.
Na Slovensku však nie je detvianska Večerníčkova chalúpka jediná. Tá „prapôvodná“ sa nachádza na východe, konkrétne v obci Nová Sedlica – slúžila ako inšpirácia pre spracovanie známej Večerníčkovej znelky.

„Našim zámerom bolo postaviť ukážku tradičnej jednoizbovej dreveničky so slamenou strechou, aké sa stavali na Podpoľaní. No my sme tú našu navyše urobili v rozprávkovom dizajne. Podkladom nám bola drevenička dedka Večerníčka zo znelky, a tá sa zase inšpirovala Sedlicou,“ povedala Jankovičová. „To je však čisto môj pohľad na vec,“ podčiarkla.
Obidva objekty, ktoré sťahujú do amfiteátra, vybudovali v rámci projektu cezhraničnej spolupráce. „Oslovili sme firmu zaoberajúcu sa takýmito špecifickými činnosťami. Dialo sa tak za účasti nášho kolektívu, ktorý dohliadal, aby domčeky vyzerali tradične – zároveň však nie sú postavené tradičným spôsobom. Inak by sa nedali prenášať,“ uzavrela riaditeľka.