Unikátna novinka v Rooseveltke: Vzniklo tam špeciálne centrum, aké nikde inde na Slovensku nemajú

Chorobám pomôže predchádzať skôr, ako sa objavia. Vďaka Centru pre prediktívnu, preventívnu a personalizovanú medicínu môžu mať pacienti svoje zdravie pod kontrolou ešte pred vznikom vážneho problému. Diagnózu tam vedia určiť aj zo slzy. Snahou nového zariadenia je zlepšiť výsledky pacientov prostredníctvom moderných diagnostických a liečebných prístupov založených na vedeckých poznatkoch a individuálnom prístupe.

24.05.2025 07:00
debata (2)
Špeciálne centrum v Rooseveltovej nemocnici
Video
Zdroj: TV Pravda

Po mesiacoch príprav otvorili v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici špecializované centrum, v ktorom predstavili, v rámci štátneho zdravotníctva, úplnú novinku. Nesie príznačný názov PreVita, pričom aktuálne sa nachádza na druhom poschodí poliklinickej časti nemocnice. Jeho zámerom je poskytnúť nástroje na včasné odhalenie zdravotných rizík, cielene adresovať individuálne potreby pacientov a efektívne podporiť preventívne stratégie naprieč rôznymi vekovými a zdravotnými skupinami.

Koordinátorka centra PreVita Miroslava Fövényes zdôraznila, že táto novinka vznikla pre všetkých, ktorí chcú prosperovať, byť zdraví a mať svoj život vo vlastných rukách. „V rámci našich služieb poskytujeme aj konzultácie s nutričnými terapeutmi. Ak chcú mať ľudia zdravší chrbát alebo funkčnejšie kĺby, môžu sa objednať na skupinové cvičenie,“ povedala. Zároveň poukázala na niekoľko „balíkov“, ktoré poskytujú. Napríklad Vitalita a energia je komplex laboratórnych vyšetrení, vďaka ktorým dostane človek detailný prehľad o stave svojho zdravia.

„Balík Onko prehliadka je zase určený pre ľudí, ktorí majú v rodinnej anamnéze výskyt onkologického ochorenia,“ poznamenala Fövényes. Ďalším je MitoBalance – v rámci neho ide o vyšetrenie mitochondriálneho zdravia, ktoré realizuje svetová kapacita v oblasti prediktívnej, preventívnej a personalizovanej medicíny – profesorka Olga Golubnitschaja.

Tím odborníkov Rooseveltovej nemocnice, kde v... Foto: Rooseveltova nemocnica
tím, centrum prevencie, nemocnica, Banská Bystrica Tím odborníkov Rooseveltovej nemocnice, kde v novovzniknutom centre PreVita „ušijú prevenciu na mieru“.

Prevencia šitá na mieru

„Naša nemocnica sa chce veľmi intenzívne orientovať na inováciu, ale v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti nemôže byť zdravotník sám. Jeho partnerom je pacient,“ hovorí riaditeľka Rooseveltky Miriam Lapuníková. „Bez toho, aby títo dvaja, v úvodzovkách, dobre spolupracovali, sa nevieme dostať k tomu, aby pacient odchádzal z nemocnice spokojnejší a cítil sa lepšie. Preto vnímame ako kľúčovú práve službu zintenzívnenia komunikácie a venovanie sa aj prevencii v oblasti lepšieho životného štýlu,“ podčiarkla.

Vedenie nemocnice upozorňuje, že vážnym problémom, čo sa týka počtu úmrtí na jednotlivé diagnózy, sú kardiovaskulárne ochorenia. V Európe na ne umiera zhruba 40 percent ľudí. Druhým v poradí sú onkologické ochorenia – na Slovensku je ročné úmrtie v tejto „skupine“ približne 15-tisíc pacientov. Najlepšia liečba je podľa odborníkov prevencia, skríningové odbery a vyšetrenia, ktoré môžu hlásiť, že pacient je v riziku.

„Ako ústavné zdravotnícke zariadenie sa zameriavame najmä na liečbu vzniknutých ochorení. Vnímam však, že naše odborné kapacity môžeme využiť na to, aby sme prepuknutiu ochorení zabránili a pomohli ľuďom predĺžiť život,“ pokračovala Lapuníková. „Byť zdravý prináša možnosť plnohodnotného života, zároveň odľahčuje zdravotnícky systém a šetrí výdavky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ doplnila.

Dávid Dej, Milan Mazurek Čítajte aj Politológovia hodnotia pästný súboj Mazureka s poslancom PS: Je to politické dno. Chlapci akoby zabudli, že už vyrástli z puberty. Box napokon nebude

Fövényes pripomenula, že PreVita vychádza z princípov modernej medicíny založenej na dôkazoch, využíva pokročilé diagnostické metódy a čerpá z odborného zázemia, ktoré nemocnica získava vďaka aktívnemu členstvu v Európskej asociácii pre prediktívnu, preventívnu a personalizovanú medicínu. Výhodou „preventívok“ v ich centre je, že v prípade nálezu vedia pacienta komplexne vyšetriť, naplánovať ďalšie kroky a poskytnúť potrebnú liečbu priamo v nemocnici.

Diagnostika zo slzy

V rámci preventívnych prehliadok pomáhajú v centre odhaliť príčiny únavy, zníženého výkonu či telesnej nerovnováhy. Laboratórne a čuchové testy slúžia ako ukazovatele celkového zdravia. Takéto vyšetrenie je určené pre aktívnych ľudí, športovcov či manažérov, ktorí hľadajú dôvody vyčerpania a chcú obnoviť svoju energiu.

K hlavným pilierom centra patrí aj edukácia a sprevádzanie pacienta. Dôležitou súčasťou preventívneho a liečebného prístupu centra je tiež prehabilitácia, teda systematická príprava pacienta pred chirurgickým zákrokom. Tento program sa zameriava na optimalizáciu výživy, fyzickej pripravenosti, psychickej pohody a zvládania bolesti ešte pred samotnou operáciou. Vďaka tomu sa zlepšujú výsledky liečby a skracuje čas zotavenia.

Program začínajú rozbiehať u pacientov s indikovaným chirurgickým odstránením kolorektálneho karcinómu. Presné postupy lekárov a stredného zdravotného personálu počas hospitalizácie pacienta s takýmto ochorením, od príjmu až po jeho prepustenie, využívajú na II. Chirurgickej klinike už viac ako desať rokov.

migas lukasenkom Čítajte aj Slovensko vyšle veľvyslanca do krajiny diktátora. Spomedzi členských štátov EÚ to za posledné roky urobilo iba Maďarsko

„Práve vďaka tomu sme nemocnicou, z ktorej odchádza až 70 percent pacientov po kolorektálnej operácii do domáceho prostredia na štvrtý pooperačný deň,“ tvrdí prednosta kliniky Ľubomír Marko. „Pre porovnanie – v iných slovenských zariadeniach je doba hospitalizácie sedem až desať dní po rovnakom výkone. Aj tieto výsledky sú jedným z dôvodov, prečo chceme štandardizované postupy rozvinúť tiež v predoperačnej príprave a aj pri ďalších náročných diagnózach,“ dodal.

Úplne novým vyšetrením na Slovensku je diagnostika zo slzy, ktorú v banskobystrickom centre robia v rámci spomínaného balíka MitoBalance. Bezbolestne a bez odberu krvi analyzuje mitochondriálne zdravie z bazálnej slznej tekutiny. Pomáha pri odhaľovaní príčin únavy, zníženého výkonu či pri príprave na tehotenstvo. Výsledky je možné konzultovať s profesorkou Golubnitschajou z Univerzity v Bonne aj online. Objednať sa na vyšetrenie ponúka nemocnica tiež prostredníctvom svojej stránky.

Program prehabilitácie je indikovaný lekárom a hradený z verejného zdravotného poistenia. Preventívne programy sú nad rámec úhrad poisťovní a sú vykonávané na želanie klienta.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Banská Bystrica #Banskobystrický kraj #Roosveltova nemocnica