Rodičom už štát v tomto roku viac nepomôže

Hoci životné náklady práve teraz rapídne stúpajú, rodičia malých detí si na pomoc od vlády budú musieť počkať ešte pol roka.

15.06.2011 15:00
dieťa, matka Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Napriek júlovému zvýšeniu životného minima o 2,4 percenta sa im totiž dávky skôr neupravia. Rodičovský príspevok na súčasnej úrovni 190,10 eura zostane až do konca roka, hoci sa dosiaľ o rovnaké percento ako životné minimum dvíhal vždy už k 1. septembru.

Aj splnenie prísľubu vlády zvýšiť od januára materskú dávku a predĺžiť obdobie jej vyplácania vyzerá nereálne. Ekonómovia naznačujú, že finančné možnosti štátu takúto úpravu od januára neumožnia.

Rodičia majú nateraz isté len to, že im štát od Nového roku pridá necelých päť eur na rodičovskom príspevku. „Rodičovský príspevok sa bude v súlade s platnou legislatívou zvyšovať od 1. januára 2012, nie už od 1. septembra 2011. Stúpne zo 190,10 na 194,70 eura, teda o požadovaných 2,4 percenta. Samozrejme, počíta s tým aj rozpočet rezortu,“ potvrdilo ministerstvo práce.

Podpora štátu zvýšená o 4,60 eura je podľa 39-ročnej mamičky troch detí Jany Bučekovej len slabou pomocou, za ktorú nemožno kúpiť ani balík plienok. „Pri rastúcich cenách všetkého, čo deti nevyhnutne potrebujú, je takáto almužna absolútne nedostačujúca,“ hovorí Bučeková. Spolu s rodinnými prídavkami na dve staršie deti a rodičovským príspevkom 190,10 eura na najmladšie dosahuje mesačná suma, z ktorej musí vyžiť, len čosi nad 230 eur. „Ako osamelú matku, ktorá nemá dobre zarábajúceho partnera, by ma to bez pomoci rodičov dostalo do stavu existenčného ohrozenia,“ dodáva.

Otázne je aj ako to bude s materskými dávkami pre rodičov s úplne malými deťmi, ktoré im premiérka Iveta Radičová sľubovala každoročne zvyšovať o päť percentuálnych bodov a zároveň o šesť týždňov predĺžiť aj obdobie ich poberania. V prípade splnenia sľubu by materská mala od januára predstavovať 65 percent hrubej mzdy a rodičia by na ňu mali mať nárok namiesto dnešných 34 až 40 týždňov. Odborníci však pochybujú, že to tak aj naozaj bude.

Ministerstvo práce zdôrazňuje, že tento sľub bol daný len za podmienky, že to dovolia verejné financie. „Za týmto sľubom si minister naďalej stojí a rokuje o možnosti finančného vykrytia takéhoto kroku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová.

Podľa ekonomického analytika Radovana Ďuranu je splnenie tohto záväzku vzhľadom na aktuálny vývoj verejných financií a kondíciu Sociálnej poisťovne sotva reálne. „Za nerozumné by som tiež považoval, keby sa materská ďalej predlžovala a zvyšovala plošne všetkým matkám,“ hovorí Ďurana. Myslí si to aj napriek tomu, že materská dávka je zásluhová položka a zvyšuje sa úmerne s výškou odvodov, ktoré matka pred pôrodom platila Sociálnej poisťovni. Na rozdiel od rodičovského príspevku, ktorý sa vypláca zo štátneho rozpočtu a mali by naň preto mať nárok solidárne všetci rovnako. „Pre manželku bohatého podnikateľa zvýšenie materskej vôbec nemá význam. Mali by sa zvýhodňovať len tie matky, ktoré to naozaj potrebujú,“ zdôrazňuje Ďurana.

Skeptická je aj sociologička Magdaléna Piscová, ktorá upozorňuje, že štát má v podpore rodiny čo doháňať aj v iných oblastiach. „Veľmi pochybujem, že dôjde k realizácii premiérkinho sľubu, aj keď bol vyslovený verejne a zaiste aj úprimne. Výška materskej je už teraz vzhľadom na pôvodnú mzdu slušná. Rodine sme v súčasnosti viac dlžní na iných frontoch, napríklad v oblasti služieb, veď chýbajú finančne dostupné detské jasle, škôlky a ďalšie zariadenia. A peňazí je žalostne málo aj v iných rezortoch, najmä v zdravotníctve a školstve“ domnieva sa aj sociologička Magdaléna Piscová.

Zvyšovanie materskej a predlžovanie obdobia jej poberania malo byť podľa premiérky kompenzáciou toho, že štát na začiatku tohto roka znížil niektorým rodičom rodičovský príspevok z 256 na 190,10 eura. Išlo o tých, ktorí pred nástupom na materskú pracovali a platili odvody. Materské dávky chcela Radičová zvyšovať až na 75 percent vymeriavacieho základu v roku 2014 s tým, že rodičia by ju mohli poberať celý rok.

Rodičovský príspevok

  • je to štátna dávka, rodičom spĺňajúcim podmienky sa uhrádza z prostriedkov štátneho rozpočtu, ide o dávku solidárnu, ktorá patrí každému rovnako
    • v súčasnosti sa vypláca vo výške 190,10 eura, pôvodne dvojstupňový príspevok Radičovej kabinet zrušil
    • v rokoch 2003 až 2009 sa príspevok pravidelne zvyšoval k 1. septembru, vždy o rovnaké percento, o aké k 1. júlu vzrástlo životné minimum
    • vlaňajšia novela zákona o rodičovskom príspevku posunula termín valorizácie na 1. január
    • keďže tento rok vzrastie životné minimum o 2,4 percenta, od 1. januára 2012 by teda rodičovský príspevok mal úmerne vzrásť na 194,70 eura.

Materská dávka

  • je to dávka nemocenského poistenia, vypláca sa z prostriedkov Sociálnej poisťovne, jej výška závisí od platu, z ktorého rodič platil pred materskou dovolenkou odvody, ide o dávku zásluhovú, ktorá je pre každého iná
    • v súčasnosti sa vypláca v sume 60 percent vymeriavacieho základu pôvodnej mzdy matky, počas obvyklej doby 34 týždňov, čo oproti vlaňajšku znamená zvýšenie o päť percent a predĺženie o šesť týždňov
    • v rovnakých intervaloch sľúbila vlani premiérka zvyšovať materskú a predlžovať jej vyplácanie aj v ďalších rokoch terajšieho volebného obdobia s cieľom vyplácať ju v roku 2014 na úrovni 75 percent vymeriavacieho základu a po dobu jedného roka
    • už teraz sú však vzhľadom na stav verejných financií dôvodné pochybnosti, že na budúci rok k nijakému plánovanému zvyšovaniu o ďalších 5 percent a predlžovaniu o ďalších 6 týždňov nedôjde

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba