Romneyho výhra by nahrala Putinovi

Vladimir Putin si veľmi verí a je takmer nemysliteľné predstaviť si, že by si vedel nájsť iné uplatnenie ako zostať na vrchole moci, nazdáva sa o jeho budúcnosti ruský analytik Jurij Džibladze. "Problém šéfa Kremľa spočíva v tom, že si myslí, že mu patrí akési predurčené poslanie v štáte," povedal v rozhovore pre Pravdu riaditeľ moskovského Strediska pre rozvoj demokracie a ľudských práv. Interview poskytol na pražskej konferencii Fórum 2000.

12.11.2012 14:00
Dzibadze Foto:
Ruský analytik Jurij Džibladze
debata (9)

Venuje prezident USA Barack Obama dostatočnú pozornosť dodržiavaniu ľudských práv v Rusku?
Nazdávam sa, že šéf Bieleho domu aj ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dobre vedia, čo sa deje v našej krajine. Lenže ich politika reštartovania vzťahov s Ruskom bola neefektívna. Bol to síce logický krok Obamu po ére jeho predchodcu Georgea Busha, ale v oblasti ľudských práv to nič neprinieslo.

Keby Obamu nahradil vo funkcii Mitt Romney, zmenila by sa politika Washingtonu k Moskve alebo republikán mal v predvolebnej kampani len silácke reči?
Romney by musel vystupovať dôraznejšie ako Obama. Nemohol by sa jednoducho odvrátiť od svojich vyjadrení pred prezidentskými voľbami. K jeho ostrým výrokom patrí napríklad označenie Ruska za hlavného geopolitického nepriateľa Spojených štátov.

Naozaj to nebol len prázdny rétorický pokus odlíšiť sa od Obamu?
Samozrejme, že republikán kritizoval všetko, čo robil prezident z radov demokratov. Kritizoval ho aj za Irán, Sýriu a Afganistan. Neviem si však predstaviť, aké alternatívy by dokázal predložiť vo vzťahu k týmto trom štátom. No v prípade Ruska by som naozaj predpokladal iné správanie Romneyho.

Akého typu?
Možno by to vyzeralo tak, ako keď vládol Bush. Romney síce tvrdí, že je iný ako on, ale uvedomme si, že reprezentuje rovnaké záujmy republikánov. Zrejme by to bolo zložité a v konečnom dôsledku by to bol darček pre Putina.

Prečo?
Pretože tiež potrebuje mať nepriateľa a dospieť k čiastočnému návratu k studenej vojne. Putin buduje domácu politiku na tvrdení, že Rusko obklopujú nepriatelia a ako silný líder je povinný ochrániť krajinu. Od víťazstva Obamu očakávam viac pragmatickú politiku vo vzťahu k Moskve, ale nie agresívnu, akú by presadzoval Romney, čo by bolo na škodu. Ako som už spomenul, republikán by totiž vyhovoval Putinovi, pričom žiadne plody by to neprinieslo.

Nedávno ste napísali text, v ktorom tvrdíte, že Putin po svojom návrate do Kremľa vyhlásil studenú vojnu občianskej spoločnosti. Má z nej strach? Veď ak aj pripustíme, že vo voľbách sa nejaké hlasy sfalšovali, nepochybne by bez nich bol jasným víťazom už v prvom kole.
Ťažko odpovedať, do akej miery sa bojí občianskej spoločnosti. V každom prípade však platí, že vládnuce sily objavili v opozičných demonštráciách ohrozenie svojej moci. Nazdávam sa pritom, že túto hrozbu precenili.

Prečo?
Občianska spoločnosť sa síce prebudila, ale ešte sa nenachádza na takej úrovni, aby opozícia dokázala vo voľbách získať moc. A to aj v prípade, že hlasovanie by bolo férové, bez machinácií. Rozhýbanú občiansku spoločnosť napriek tomu vládna garnitúra vníma ako nebezpečenstvo. Keď v Kremli vládol Dmitrij Medvedev, objavili sa náznaky demokratickej liberalizácie, a teraz sa vládnuca vrstva snaží veci vrátiť do predchádzajúceho stavu. Čiže do situácie, keď bol vtedy prezidentom Putin. Teraz je ním znovu, prijali sa rôzne obmedzujúce zákony, sú prenasledovaní opoziční predstavitelia. Zmyslom je zastrašiť každého, kto pomýšľa na zmenu mocenských pomerov v Rusku.

Túži Putin stať sa doživotným prezidentom?
Veľmi si verí. Neviem si predstaviť, akú inú úlohu by si pre seba vedel nájsť. Keby v Rusku existoval demokratický systém, tak sa politici po odchode z najvyššej funkcie môžu venovať prednášaniu, písaniu memoárov, dobročinným projektom a podobne. Putinov problém spočíva v tom, že sa nazdáva, že mu patrí akési predurčené poslanie v štáte. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nedávno vyhlásil, že si ho vybral boh, aby slúžil svojej krajine. Netvrdím, že Putin dospel do tohto myšlienkového štádia, ale už sa objavujú príznaky budovania kultu osobnosti, čo je nebezpečné. Pochopiteľne, že nechce stratiť moc aj kvôli tomu, že má na svedomí porušovanie zákonov a v demokratickej spoločnosti by mohol čeliť trestnému stíhaniu.

Zostane Medvedev predsedom vlády alebo ho Putin odvolá, ak by sa objavili nejaké vážne problémy a potreboval by si nájsť vinníka?
Nedá sa vylúčiť, že si ho v takom prípade vyberie za obetného baránka. Lenže situácia je už iná. V Kremli bol Medvedev skôr riadenou figúrkou. V súčasnosti, a to na prekvapenie, sa určitým spôsobom vymedzuje viac. Zdá sa, že stoja za nimi podnikateľské skupiny. Je pre ne výhodné, v akom kresle sa Medvedev nachádza. Takže je otázne, či by Putin išiel proti týmto klanom. Ťažko čokoľvek predpovedať. Jedna vec je však istá. Ak sa odohrá mocenský boj záujmových skupín, zostane to takpovediac pod kobercom.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba