Ropná škvrna sa nezadržateľne blíži k USA, pripravujú sa aj vojaci

Situácia okolo úniku ropy v Mexickom zálive sa zhoršila a vyzerá to tak, že ropná škvrna zasiahne v dohľadnej dobre pobrežie Spojených štátov. Postihnutá by mala byť hlavne Louisiana, ale tiež najmenej ďalšie dva americké štáty. S odvolaním sa na miestne úrady to uviedla britská spravodajská stanica BBC.

29.04.2010 09:07 , aktualizované: 16:58
ropná škvrna, USA Foto:
Ropná škvrna sa nezadržateľne blíži k pobrežiu USA.
debata (11)

Na mieste nedávno potopenej ťažobnej plošiny sa objavil nový únik ropy a denne tak do mora tečie zhruba 800-tisíc litrov ropy, čo je asi päťkrát viac, aké boli doterajšie odhady, uviedla v noci na štvrtok šéfka záchranárskych prác a miestnej pobrežnej stráže Mary Landryová. Bližšie informácie si sľubuje od nových analýz leteckých záberov, účinnosti rozpúšťadiel, meteorologických podmienok a ďalších opatrení a faktorov.

Podľa BBC však záchranári teraz zvádzajú nerovný boj. Škvrna sa približuje k pobrežiu stále rýchlejšie. Meteorológovia varovali, že nové vetry môžu ropnú škvrnu zaniesť k pobrežiu v piatok večer miestneho času (piatok popoludní SELČ). Guvernér Louisiany Bobby Jindal však s odvolaním sa na nemenované zdroje varoval, že k tomu môže dôjsť už vo štvrtok a požiadal federálnu vládu o rýchlu pomoc pri ochrane pobrežia.

Landryová informovala, že prezident Barack Obama je o vývoji situácie informovaný a že vláda navrhla, aby sa do boja s ropnou škvrnou zapojilo ministerstvo obrany. Zastaviť únik ropy v hĺbke okolo 1500 metrov pod morskou hladinou či dostať pod kontrolu čiernu škvrnu na morskej hladine sa civilným odborníkom doteraz nepodarilo.

Škvrna už zaberá plochu okolo 74-tisíc kilometrov štvorcových a v noci na štvrtok bola asi 26 kilometrov od Louisiany.

Satelitná snímka približujúcej sa ropnej škvrny... Foto: ČTK/AP
ropná škvra, USA Satelitná snímka približujúcej sa ropnej škvrny k brehom Louisiany.

Ak sa únik nepodarí zastaviť, mohlo by do Mexického zálivu vytiecť v budúcich týždňoch rovnaké množstvo ropy, ako pri zatiaľ najväčšej ropnej katastrofe v histórii USA v roku 1989, keď sa pri brehoch Aljašky vylialo do mora z havarovaného tankera Exxon Valdez viac ako 40 miliónov litrov ropy, tvrdia odborníci. Doteraz hovorili o maximálne 16 miliónoch litrov ropy.

V snahe zlikvidovať alebo aspoň zmenšiť obrovskú ropnú škvrnu americká pobrežná stráž skúšobne zapálila jej časť. Urobili tak v stredu večer miestneho času (vo štvrtok skoro ráno SELČ) na mieste vzdialenom takmer 50 kilometrov od ústia rieky Mississippi. Teraz čakajú na výsledky testu, aby sa rozhodlo, či v tejto praxi môžu pokračovať ďalej.

Plavidlá pobrežnej stráže pri podobných kontrolovaných požiaroch majú oddeľovať niekoľko častí ropy nehorľavými ponornými stenami a odtiahnuť ich na more mimo hlavnú škvrnu. Tu by mala ropu pomocou rozbušiek podpaľovať a nechať ich zhorieť.

Americké úrady pripúšťajú, že horiaca ropa spôsobí aj ekologické škody. Tie sú však vraj neporovnateľne menšie v porovnaní s dopadmi, aké by malo rozliatie ropy na pobrežie. Tam by olejová kvapalina okrem iného pokryla rôzne živočíchy, ktoré by nemali žiadnu šancu na prežitie.

Ťažobná plošina Deepwater Horizon britskej spoločnosti BP z doteraz nespresnených príčin vybuchla 20. apríla a po dvojdňovom požiari sa potopila do mora. V okamihu nešťastia na nej bolo 126 robotníkov, z ktorých jedenásť sa nepodarilo nájsť a považujú ich za mŕtvych. Podľa BBC sa hovorí o možnej vine užívateľov plošiny, ktorí mohli porušiť niektoré predpisy

Ropná škvrna dokáže spustošiť tisícky kilometrov pobrežia
Viac ako tisíc kilometrov 19. november 2002 Viac ako tisíc kilometrov, niekde sa udáva až 1900 km, spustošeného atlantického pobrežia Španielska, Francúzska a Portugalska za sebou nechala havária tankera Prestige pri severozápadnom pobreží Španielska. Z lode vytieklo 64-tisíc ton mazutu. Išlo o najväčšiu ekologickú katastrofu v španielskej histórii.
1300 kilometrov 24. marec 1989 Viac ako 1300 kilometrov aljašského pobrežia (niektoré zdroje uvádzajú až 1800 kilometrov) bolo znečistených následkom stroskotania amerického tankera Exxon Valdez, z ktorého do mora vytieklo viac ako 40-tisíc ton ropy. Ide o doteraz najväčšiu ekologickú námornú katastrofu v histórii USA.
560 kilometrov január 1991 Počas vojny v Perzskom zálive vypustil Irak do vôd zálivu asi 1,5 milióna ton ropy z tankerov, ropných terminálov v Kuvajte a ťažobných plošín. Ropná škvrna pokryla plochu najmenej 600 km štvorcových a zamorila asi 560 až 800 kilometrov pobrežia.
400 kilometrov 16. marec 1978 Po stroskotaní libérijskej cisternovej lode Amoco Cádiz na plytčine pri francúzskom Breste vytieklo do mora 230-tisíc ton ropy. Ropná škvrna zamorila pobrežie Bretánska v dĺžke 400 kilometrov.
400 kilometrov 12. december 1999 V dôsledku havárie maltského tankera Erika pri bretánskom pobreží uniklo do mora 20-tisíc ton oleja, ktorý zamoril viac ako 400 kilometrov pobrežia.
300 kilometrov 3. december 1992 Asi tristo kilometrov galícijského pobrežia zamorila ropná škvrna z havarovaného grécke tankera Aegean Sea. Ten stroskotal pri španielskom pobreží pri prístave La Coruňa a do mora z neho vytieklo viac ako 70-tisíc ton ropy.
200 kilometrov 15. február 1996 Pri juhozápadnom pobreží Walesu uniklo do mora asi 72-tisíc ton ropy z havarovaného cyperského tankera Sea Empress. Následná ropná škvrna zasiahla viac ako dvesto kilometrov pobrežia.
150 kilometrov 14. júl 2006 Z elektrárenských nádrží neďaleko libanonského Bejrútu uniklo po zásahu raketou počas izraelsko-libanonského konfliktu asi 15-tisíc ton ropy, ktorá znečistila 150 kilometrov pobrežia.
11 debata chyba