Jehovista zadržaný v Rusku tvrdí, že ho mučili

Rus Vadim Kucenko, ktorého zadržali v súvislosti s jeho členstvom v náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia, bol podľa svojich slov mučený príslušníkmi bezpečnostných zložiek. S odvolaním sa na vyhlásenie Kucenkovho právnika o tom v piatok informovala agentúra AP.

14.02.2020 14:02
debata (13)

Ešte na začiatku týždňa zadržali ruské bezpečnostné zložky v meste Čita v Zabajkalskom kraji štyroch jehovistov po tom, ako uskutočnili prehliadky v približne 40 domácnostiach pariacich členom tejto náboženskej obce.

Jedným zo zadržaných bol aj Kucenko, ktorého členovia národnej gardy podľa slov jeho právneho zástupcu Artura Ganina počas prehliadky zasiahli distančným elektrickým paralizérom (tzv. taserom) a zbili.

„Dali mu na ruky putá, cez hlavu a oči mu navliekli čiapku a následne ho odviezli na neznáme miesto,“ uviedol Ganin s tým, že jeho mandant sa neskôr ocitol v lese, kde ho príslušníci národnej gardy bili a škrtili v snahe prinútiť ho k priznaniu.

Právnik ďalej uviedol, že Kucenko sa momentálne nachádza v cele, pričom „má bolesti a bojí sa o svoju rodinu, pretože sa mu vyhrážali, že sa môže niečo stať jeho žene“.

Rusko v roku 2017 oficiálne zlikvidovalo Správnu radu Jehovových svedkov v Rusku, vyhlásilo ju za extrémistickú organizáciu a zakázalo jej činnosť na celom území krajiny. Od vydania spomínaného zákazu boli stovky jehovistov v Rusku terčom útokov, zatknutí a stíhania. Usvedčených z extrémizmu bolo 24 členov tejto náboženskej spoločnosti, pričom deviati z nich boli odsúdení na tresty odňatia slobody. Vyšetrovaných je v súčasnosti viac ako 300 osôb.

Hovorca medzinárodného ústredia Jehovových svedkov v Spojených štátoch Jarrod Lopez v tejto súvislosti uviedol, že ruské orgány „démonizujú“ stúpencov hnutia a pripravujú ich o zabezpečenie základných potrieb.

Prenasledovanie Jehovových svedkov v Rusku pokračuje napriek prísľubu ruského prezidenta Vladimira Putina, že sa bude zaoberať „týmto úplným nezmyslom“. „Jehovovi svedkovia sú tiež kresťania, takže nechápem, prečo ich prenasledujú,“ povedal Putin ešte v roku 2018 na stretnutí s členmi prezidentskej rady pre ľudské práva.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Jehovisti