EÚ pracuje na rozšírení sankcií voči Iránu po jeho útoku na Izrael

Niektoré členské štáty EÚ v reakcii na útok Teheránu na Izrael vyzvali na rozšírenie sankcií proti Iránu. Diplomatická služba Európskej únie začne na návrhu pracovať, uviedol v utorok v Bruseli šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

16.04.2024 21:21
debata (6)
Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video
Izrael so spojencami dokázal zničiť 99 percent dronov a rakiet, ktorými na židovský šát zaútočil Irán. / Zdroj: IDF

Ako napísala agentúra AFP, po utorkovom mimoriadnom online rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ Borrell povedal, že blok sa bude snažiť sprísniť opatrenia proti dodávkam zbraní z Iránu – vrátane bezpilotných lietadiel Rusku a rakiet pre spojencov Teheránu na Blízkom východe.

Podľa agentúry Reuters takýto návrh verejne podporilo Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členov EÚ. Súhlas s ním vyslovil aj Borrell, ktorý dodal, že diplomatická služba Európskej únie bude v najbližších dňoch na návrhu pracovať tak, aby o ňom ministri mohli diskutovať na budúci pondelok na svojom stretnutí v Luxemburgu.

Juraj Blanár Čítajte viac Blanár nepodporí možné sankcie, ktoré by zasiahli viac občanov SR ako Irán

Vôbec prvý priamy raketový a dronový útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý sa pripisuje Izraelu – i keď ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel.

Nálet zrovnal so zemou päťposchodovú budovu konzulátu pri iránskom veľvyslanectve. Zahynulo tam sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

Irán, Izrael Čítajte viac Izrael verzus Irán: ako môže vyzerať odveta? + graf
6 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Izrael #Irán