Šéfa FNM vymenovali v rozpore so zákonom

Vláda môže čeliť odškodneniam pre investorov za stopnutú privatizáciu. Predaj Slovak Telekomu, teplární či autobusových firiem totiž zastavil šéf Fondu národného majetku Branislav Bačík (Smer) po tom, čo bol vládou na post vymenovaný podľa zistení Pravdy v rozpore so zákonom.

19.08.2012 20:00 , aktualizované: 20.08.2012 08:00
Branislav Bačík Foto:
Branislav Bačík sa vzdal funkcie člena Fondu národného majetku, ale až po tom, čo ho vláda vymenovala za šéfa FNM. Obe funkcie sú nezlúčiteľné.
debata (92)

Bačík bol jeden deň dosluhujúcim členom dozornej rady fondu a v ten istý deň zároveň bol už predsedom výkonného výboru fondu, čo zákon zakazuje.

„Funkcie člena výboru a dozornej rady sú navzájom nezlučiteľné,“ píše sa v zákone o veľkej privatizácii. Keďže Bačík začal vo funkcii pôsobiť v rozpore so zákonom, môžu byť spochybňované všetky jeho následné verdikty. Ak sa situácia nebude riešiť, v budúcnosti ju môže niekto právne napadnúť. Právnici totiž takýto scenár nevylučujú. Napríklad len v prípade rozhodnutia o stopnutí privatizácie Telekomu išlo o nemalé peniaze. Hodnota 49-percentného podielu štátu v spoločnosti sa odhaduje na jednu miliardu eur.

PIANO

 Prečítajte si komentár Martina Kováčika Zakliaty fond.
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Bačík naznačuje, že podobné obavy sú zbytočné. „Funkcie člena dozornej rady som sa vzdal v momente, keď som mal byť vymenovaný do pozície predsedu Výkonného výboru FNM,“ argumentuje Bačík. Jeho vymenovanie sa však na vláde udialo 11. apríla okolo poludnia, teda v čase, keď bol ešte členom dozornej rady. Hovorkyňa Národnej rady Darina Jahelková dodáva, že Bačík doručil parlamentu list so vzdaním sa funkcie v dozornej rade v rovnaký deň. „V podateľni bola prevzatá obálka dňa 11. apríla 2012 a zaznamenaná v evidenčnom denníku o 15:27 hodine,“ spresňuje Jahelková.

Podľa právnika Marka Ogurčáka sú Bačíkove argumenty nepresné. „Podľa zmieneného zákona funkcia v dozornej rade vzdaním sa zaniká na základe písomného oznámenia orgánu, ktorý osobu do funkcie ustanovil, pričom funkcia zaniká dňom doručenia písomného oznámenia o vzdaní sa funkcie. Teda o polnoci dňa, kedy vzdanie sa funkcie doručí osoba príslušnému orgánu,“ vysvetľuje právnik. Podľa tohto výkladu bol Bačík 11. apríla celý deň šéfom výkonného výboru a zároveň členom dozornej rady. Fond tak riadil aj kontroloval, čo je neprípustné.

Navyše je otázne, či sú následne platné Bačíkove podpisy ako šéfa fondu. V čase po nástupe nového šéfa fondu sa zastavili napríklad tendre na výber poradcov pri privatizácii šestice štátnych teplární, menšinového podielu štátu v Slovak Telekome, autobusových spoločnostiach či menších firmách. Po Bačíkovom nástupe sa tiež vymenili viacerí šéfovia rôznych spoločností, v ktorých má svoje podiely štát. Právnik si však netrúfa tvrdiť, či všetky tieto úkony sú v súčasnosti neplatné. „Pán Bačík ako predseda Výkonného výboru FNM bol oprávnený konať v mene fondu vo vzťahu k tretím osobám až od 21. apríla 2012, kedy došlo k zápisu jeho mena a priezviska do obchodného registra ako predsedu Výkonného výboru FNM. V tom čase už niekoľko dní nebol členom dozornej rady,“ mieni Ogurčák.

Zástupca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič povedal, že podľa informácií od právnikov Fondu národného majetku nič nehrozí. „V súvislosti s menovaním pána Bačíka nebol porušený zákon, lebo v deň menovania do funkcie predsedu Výkonného výboru FNM sa písomne vzdal funkcie člena Dozornej rady Fondu národného majetku,“ vraví Jurikovič.

Hovorkyňa premiéra priestor na vyjadrenie nevyužila. Bačík v telefonickom rozhovore argumentoval, že minúty ani hodiny pri vymenovaní do funkcie nie sú dôležité. „Pán redaktor, snáď sa nebudeme hrať na minúty či hodiny,“ povedal šéf Fondu národného majetku.

V iných prípadoch sú však práve minúty či hodiny pri verejných úkonoch podstatné. Denník Pravda napríklad nedávno upozornil čitateľ, ktorého meno na jeho želanie neuvádzame, že jeden zo stavebných úradov neďaleko Bratislavy posiela na stavbu kontrolóra dve hodiny pred nadobudnutím právoplatnosti stavebného povolenia. „Mal som vydané stavebné povolenie, ktoré začalo platiť 3. mája. Keďže sa mi jedna partia robotníkov ponúkla, že deň pred právoplatnosťou nemá čo robiť, dovolil som im, aby začali kopať základy po osemnástej hodine predchádzajúceho dňa. O desiatej večer prišla kontrola a dostal som pokutu,“ podotkol pri opise svojho problému. Ako sa vôbec bude riešiť situácia vo fonde, jasné nie je.

Fond národného majetku má okrem aktuálnych problémov s vymenovaním šéfa dlhodobo problémy so spornými nominantmi. Na čele fondu za minulej vlády stála Anna Bubeníková. Strana SDKÚ ju na tento post nominovala napriek tomu, že ju upozorňovali, že Bubeníková figuruje v spornom spise Gorila, ktorý hovoril o korupcii pri privatizácii. Keď sa spis neskôr dostal na verejnosť, Bubeníková po tlaku verejnosti musela napokon odísť z fondu a vzdala sa aj ďalšej verejnej funkcie v gréckom privatizačnom fon­de.

Za prvej Ficovej vlády zase stál na čele výkonného výboru fondu Vladimír Kocourek, ktorý vyštudoval Stredné odborné učilište v Senici, ako kuchár – čašník a neskôr si doplnil stredoškolské a vysokoškolské ekonomické vzdelanie. Počas Kocourkovho šéfovania fond čelil viacerým sporným verejným obstarávaniam a mnohé kroky, na ktoré upozornili médiá, fond prehodnocoval až po tlaku z centrály Smeru či Úradu vlády.

© Autorské práva vyhradené

92 debata chyba