Šéfekonóm OECD: Slovensko môže z krízy vyviaznuť zdravé

Slovensko môže z krízy vyviaznuť v zdravej pozícii. Povedal to po utorňajšom rokovaní s premiérom Robertom Ficom a ďalšími predstaviteľmi vládneho kabinetu hlavný ekonóm Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoano.

11.05.2010 13:22
akcie, trhy, investovanie, graf Foto:
Ilustračné foto
debata (60)

„Slovensko sa vracia k hospodárskemu rastu na relatívne zdravých úrovniach. Myslíme si, že Slovensko môže vyjsť z krízy v zdravej pozícii,“ povedal po rokovaní Padoano. Ako doplnil minister financií Ján Počiatek, OECD rovnako ako Európska komisia vidí Slovensko v roku 2010 medzi krajinami s najvyšším hospodárskym rastom v rámci Európskej únie.

Zároveň však Padoano dodal, že práve tento vývoj je príležitosťou pre krajinu pokračovať vo fiškálnej konsolidácii. Slovenský konsolidačný plán, podľa ktorého by deficit verejných financií už v tomto roku mal klesnúť na 5,5 % hrubého domáceho produktu a na 3-percentnú úroveň by sa mal dostať už v roku 2012, je pritom podľa neho dôveryhodný. „Samozrejme, že všeobecné výzvy dnes sú o tom, že sa má konsolidovať rýchlejšie. Aj Slovensko sa bude musieť nad týmto zamyslieť, ale vo všeobecnosti je naša relatívna pozícia oproti iným krajinám oveľa lepšia,“ dodal minister financií Počiatek.

Hlavný ekonóm OECD zároveň zdôraznil dôležitosť víkendového rozhodnutia krajín Európskej únie vytvoriť záchranný mechanizmus pre krajiny, ktoré by sa mohli ocitnúť v problémoch pri splácaní verejného dlhu. „Kroky prijaté cez víkend boli nesmierne dôležité, užitočné a masívne. Sú to zdroje dostupné v prípade núdze, avšak zodpovednosť je na jednotlivých vládach,“ konštatoval.

Všetky vlády totiž podľa Padoana čelia predovšetkým výzve fiškálnej konsolidácie a európske krajiny musia pri znižovaní schodkov postupovať spoločne, aby sa im podarilo dosiahnuť udržateľný hospodársky rast. Ako dodal, rozpočtové škrty sa dajú robiť aj s vedomím, že treba podporovať rast. „Dajú sa vybrať škrty výdavkov, ktoré nebudú negatívne vplývať na hospodársky rast. Ak je potrebné zvýšiť príjmy v niektorých krajinách, dá sa to urobiť aj podporou rastu. Je treba viac kvality vo verejných financiách. Je to zložité, ale je to možné,“ myslí si Padoano.

60 debata chyba