Slováci sú oproti Európanom pesimisti, svoju ekonomiku hodnotia zle

Slováci vnímajú stav ekonomiky krajiny výrazne negatívne. Vyplýva to z jesenného kola prieskumu Európskej komisie Eurobarometer, v ktorom stav slovenskej ekonomiky za skôr zlý alebo veľmi zlý označilo až 82 % Slovákov.

28.02.2011 13:33
debata (8)

Slovenská ekonomika je na tom veľmi dobre alebo skôr dobre iba podľa 17 % opýtaných. Ešte negatívnejšie Slováci vnímajú stav zamestnanosti, ktorý dobre hodnotí iba 10 % respondentov, kým zvyšných 90 % ho považuje za zlý alebo veľmi zlý.

Stav ekonomiky hodnotia pritom podobne negatívne aj obyvatelia ostatných krajín Európskej únie. Rozdiel je však v miere negatívneho hodnotenia jednotlivých ekonomík. Najviac Slovákov hodnotí ako zlý stav domácej ekonomiky, o niečo menej stav svetovej ekonomiky a stav európskej ekonomiky považuje za zlý najmenší počet slovenských respondentov.

„Naopak, v celoeurópskom priemere najviac občanov považuje za zlý stav svetovej ekonomiky, o niečo menej stav európskej ekonomiky a najmenej občanov EÚ27 považuje za zlý stav ekonomiky ich vlastnej krajiny,“ uvádza sa v Eurobarometri.

Očakávania na najbližších 12 mesiacov sa výrazne neodlišujú od európskeho priemeru a sú prevažne neutrálne, či skôr mierne pesimistickejšie. „V porovnaní so situáciou na jeseň 2009 však na jeseň 2010 môžeme pozorovať výrazný pokles pesimizmu a mierny nárast optimizmu v pohľade na blízku budúcnosť,“ uvádza sa vo výsledkoch prieskumu.

Pokiaľ ide o očakávania týkajúce sa ekonomickej situácie vo svojej krajine, najviac Slovákov, 41 %, neočakáva žiadnu zmenu, 34 % očakáva zhoršenie a iba 23 % očakáva zlepšenie. V porovnaní s prieskumom realizovaným na jeseň 2009 však počet Slovákov očakávajúcich zhoršenie klesol o 6 percentuálnych bodov a mierne narástol ako počet tých, ktorí neočakávali žiadnu zmenu, tak aj tých, ktorí očakávali zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku.

V prípade očakávaní týkajúcich sa finančnej situácie domácností občanov Slovenska sa dokonca väčšina, 59 %, prikláňa k tomu, že neočakávajú žiadnu zmenu a vyrovnané sú očakávania zhoršenia, resp. zlepšenia situácie. Zhoršenie očakáva 20 % opýtaných a zlepšenie naopak 19 % respondentov.

Pesimistickejšie sú očakávania týkajúce sa možnosti zamestnania vo svojej krajine. Aj tu síce najviac občanov Slovenska, 41 %, neočakáva žiadnu zmenu, ale až 36 % Slovákov očakáva ešte ďalšie zhoršenie situácie, kým zlepšenie očakáva iba 22 % opýtaných. „Ak sa však na očakávania týkajúce sa možnosti zamestnania na Slovensku pozrieme z pohľadu trendov, je vidieť markantný pokles očakávaní zhoršenia tejto situácie až o 15 percentuálnych bodov a výrazný nárast očakávaní o 12 percentuálnych bodov, že v tejto oblasti nedôjde v najbližších dvanástich mesiacoch k žiadnej zmene a môžeme dokonca pozorovať aj nezanedbateľný nárast očakávaní zlepšenia možnosti zamestnania na Slovensku o 5 percentuálnych bodov,“ uvádza sa v Eurobarometri.

Najdôležitejšími problémami, ktorým musí ich krajina čeliť sú, ako podľa občanov Slovenska, tak aj podľa občanov Európskej únie, nezamestnanosť a ekonomická situácia. Na tretie miesto zaradili respondenti rastúce ceny/infláciu. Nezamestnanosť považuje za jeden z najdôležitejších problémov, ktorým musí ich krajina čeliť, 54 % slovenských občanov, ekonomickú situáciu takto vníma 43 % Slovákov a rastúce ceny 26 % občanov SR. „Vo všetkých troch prípadoch pociťuje tieto oblasti ako problematické oveľa viac Slovákov ako občanov EÚ27,“ konštatuje sa v prieskume.

Z hľadiska trendov však môžeme podľa Európskej komisie na jeseň 2010, v porovnaní s jeseňou 2009, pozorovať pokles vnímania nezamestnanosti ako jedného z najdôležitejších problémov až o 10 percentuálnych bodov a nárast vnímania inflácie ako jedného z najdôležitejších problémov, ktorým musí Slovenská republika čeliť o 8 percentuálnych bodov. „Takýto trend bol na Slovensku naposledy v období od jesene 2006 do jesene 2008, teda v období, keď slovenská ekonomika zaznamenávala nebývalý rast,“ píše sa v Eurobarometri.

8 debata chyba