Slovákov vystrašili kroky Budapešti, vláda ju obvinila z revizionizmu

Viac ako polovica občanov Slovenska považuje kroky Budapešti a schválenie maďarskej novely zákona o dvojakom občianstve za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko.

09.06.2010 12:49
debata (92)

Zároveň nadpolovičná väčšina obyvateľov SR súhlasí s odvetnými opatreniami slovenského parlamentu, ktorý voči maďarskému zákonu prijal novelu zákona o štátnom občianstve. Vyplýva to z prieskumu Agentúry sociálnych analýz (ASA), ktorý v dňoch 31. mája až 4. júna vykonala na vzorke 1 056 respondentov.

„Maďarský parlament prijal 26. mája tohto roku zákon o dvojakom občianstve umožňujúci požiadať o maďarské občianstvo aj obyvateľov okolitých krajín, ktorí majú maďarskú národnosť. Súhlasíte s výrokom premiéra Roberta Fica, ktorý prijatie zákona označil za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko?“
Rozhodne súhlasím 31,7
Skôr súhlasím ako nesúhlasím 27,0
Skôr nesúhlasím ako súhlasím 14,9
Rozhodne nesúhlasím 12,2
Neviem, nezaujímam sa 14,2
(údaje sú v percentách)

Podľa prieskumu rozhodne súhlasilo 31,7 percenta opýtaných a skôr súhlasilo ako nesúhlasilo 27 percent oslovených s výrokom premiéra Roberta Fica, ktorý prijatie maďarského zákona označil za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko. Skôr nesúhlasilo ako súhlasilo 14,9 percenta respondentov, rozhodne nesúhlasilo 12,2 percenta a nevedelo odpovedať 14,2 percenta oslovených.

„Slovenský parlament ako protiopatrenie voči maďarskému zákonu o dvojakom občianstve prijal novelu zákona o občianstve, podľa ktorého nášmu občanovi, ktorý prijme cudzie občianstvo, automaticky zaniká slovenské občianstvo. Súhlasíte alebo nesúhlasíte s týmto krokom slovenského parlamentu?“
Rozhodne súhlasím 37,2
Skôr súhlasím ako nesúhlasím 24,8
Skôr nesúhlasím ako súhlasím 12,9
Rozhodne nesúhlasím 13,4
Neviem, nezaujímam sa 11,8
(údaje sú v percentách)

So slovenskou odvetou, podľa ktorej prijatím cudzieho občianstva automaticky zaniká slovenské, rozhodne súhlasilo 37,2 percenta opýtaných a skôr súhlasilo ako nesúhlasilo 24,8 percenta respondentov. Skôr nesúhlasilo ako súhlasilo 12,9 percenta a rozhodne nesúhlasilo 13,4 percenta oslovených. Na otázku neodpovedalo 11,7 percenta zúčastnených.

Slovenská vláda obvinila Maďarsko z revizionizmu

Slovenská vláda obvinila Maďarsko z revizionistických snáh. Vo vyhlásení, ktoré schválila, reagovala na rozhodnutie maďarských poslancov určiť 4. jún, keď bola v roku 1920 podpísaná Trianonská zmluva, za deň národnej spolupatričnosti. Kabinet Robert Fica (Smer) plánoval prijať vyhlásenie ešte minulý týždeň, nakoniec ho však odložil, aby sa mohol zaoberať katastrofálnymi povodňami.

„Politika revizionizmu vráža klin do priateľského a pokojného spolužitia medzi národmi a štátmi, a je prejavom otvorenej neúcty a nerešpektovania medzinárodných mierových zmlúv a modernej európskej politiky 21. storočia,“ vyhlásila slovenská vláda.

Tradične napäté vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sa ešte zhoršili po víťazstve národne orientovanej konzervatívnej strany Fidesz Viktora Orbána v maďarských parlamentných voľbách. Fidesz presadil uľahčenie udeľovania občianstva zahraničným Maďarom, o maďarský pas tak môžu žiadať aj príslušníci polmiliónovej maďarskej komunity na Slovensku. Slovenská vláda to označila za bezpečnostné riziko a sprísnila zákon o občianstve.

Napäté vzťahy s Maďarskom ovplyvnili aj predvolebnú kampaň na Slovensku.

Trianonskou zmluvou prišlo Maďarsko o väčšinu svojho územia, Slovensko sa vďaka dohode stalo súčasťou Československa. Otváranie zmluvy spôsobuje medzi Slovákmi tradične nervozitu.

Slovensko dostalo slovnú podporu aj od susedného Česka. Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer minulý týždeň vyhlásili, že maďarský zákon o národnej spolupatričnosti zmluvu z Trianonu znevažuje. Český prezident tiež doplnil, že kroky Maďarsku môžu vytvárať prostredie pre rast extrémizmu a prispievať k oživovaniu starých rivalít v Európe.

92 debata chyba