Štát už posiela ľudí von z druhého piliera

Ľavicou vedený boj proti súkromným dôchodkom prechádza do druhého kola. Po vládou schválenom znížení odvodov z deviatich na štyri percentá sa Sociálna poisťovňa už zamerala na okresávanie počtu súkromných penzistov. V letákoch bežne dostupných vo všetkých jej pobočkách upozorňuje na reálnu stratu peňazí investovaných prostredníctvom dôchodkových správcovských spoločností.

02.01.2013 20:00 , aktualizované: 03.01.2013 08:00
Sociálna poisťovňa, leták, II. pilier Foto:
Ministerstvo práce odmieta, že by letákom motivovali ľudí k odchodu z druhého piliera.
debata (208)

Podľa ministerstva práce nejde o kampaň proti druhému pilieru, keďže na letákoch sú uvádzané údaje bez porovnania.

„Vo všeobecnosti možno povedať, že druhý pilier je z dnešného pohľadu nevýhodný pre dve skupiny osôb. Sú to nízkopríjmoví poistenci s príjmom menším ako je výška priemernej mzdy na Slovensku – 786 eur a osoby staršie ako 45 rokov,“ píše sa v letáku Sociálnej poisťovne. Pri zhodnocovaní peňazí investovaných v druhom pilieri zas Sociálna poisťovňa upozorňuje, že po štarte rastu cien skončili v mínuse dlhopisové, zmiešané i akciové dôchodkové fondy. V pluse dokázal byť len nový indexový dôchodkový fond.

Bez započítania inflácie sú na tom istom letáku zobrazované výnosy v štátnom prvom pilieri. Ak by rovnaký meter použila Sociálna poisťovňa i pri štátom vyplácaných dôchodkoch, tak napríklad v minulom roku by do letáka musela napísať reálny výnos mínus 2,1 percenta. V roku 2011 štát valorizoval dôchodcom penzie o 1,8 percenta, kým v tom istom období dosiahla inflácia hodnotu 3,9 percenta. V minulom roku teda ani štát nedokázal penzistom zabezpečiť rast dôchodkov, ktorý by porazil rýchle zvyšovanie cien.

Ministerstvo práce odmieta, že by takto zostavenými informáciami motivovali ľudí k odchodu z druhého piliera. „Leták Sociálnej poisťovne neobsahuje žiadne priame porovnanie výnosov v druhom pilieri s valorizáciou v prvom pilieri, obsahuje len údaje, ktoré nie sú žiadnym spôsobom porovnávané alebo komentované,“ povedal Michal Jurči z tlačového odboru ministerstva práce.

Presne opačný názor majú predstavitelia dôchodkových správcovských spoločností. „Samozrejme, že je za tým snaha dostať čo najviac ľudí z druhého piliera,“ povedal Viktor Kouřil, podpredseda VÚB Generali Slovensko. Ak by sa totiž Sociálnej poisťovni podarilo presvedčiť o nevýhodnosti súkromného sporenia približne 60-tisíc ľudí a, naopak, do druhého piliera by vstúpilo len 10-tisíc ľudí, štátny rozpočet by v roku 2013 podľa odhadov ministerstva financií navyše získal 229 miliónov eur. Druhý pilier je otvorený od septembra 2012 do februára 2013, ale veľké odchody sa zatiaľ nekonali.

Leták od Sociálnej poisťovne ľuďom neposkytuje upozornenia na riziká štátom vyplácaných dôchodkov. „Zamlčuje sa fakt, že Sociálna poisťovňa vytvára aj bez vplyvu druhého piliera deficit vo výške približne 900 miliónov eur, čo predstavuje asi 20 percent z celkového objemu vyplácaných dôchodkov, na ktoré si už dnes štát musí požičať alebo ich pokryť z iných zdrojov. Porovnávať valorizáciu dôchodkov so zhodnotením úspor vo fondoch je preto nenáležité,“ povedala hovorkyňa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslava Michalíková.

„Schopnosť poisťovne pokračovať vo výplate dôchodkov je závislá práve na schopnosti štátu financovať deficitné hospodárenie verejnej správy. Valorizácia aj výplata dôchodkov bude ohrozená, ak štát nebude schopný si viac požičať, okamžite zvýšiť daňové príjmy či predať vlastný majetok,“ povedal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Na druhej strane časť českých ekonómov upozorňuje, že štátne dôchodky budú síce v budúcnosti nízke, ale na rozdiel od súkromných pri nich nemôže prísť ku krachu či vytunelovaniu dôchodkových správcovských spoločností.

Podľa ministerstva práce by v druhom pilieri nemali byť ani dlhodobo nezamestnaní a invalidní dôchodcovia. Ľudia bez práce neodvedú dosť peňazí potrebných pre investovanie a následné zhodnocovanie súkromných úspor. Podobne ani invalidní dôchodcovia si v druhom pilieri nedokážu našetriť dostatok peňazí na kúpenie súkromnej penzie a v konečnom dôsledku sa o nich bude musieť tak či tak postarať štát. „Ak bude mať niekto nulu v druhom pilieri, tak rovnaké nič dostane aj z prvého, štátneho piliera,“ uzavrel ale Kouřil.

© Autorské práva vyhradené

208 debata chyba