Štátna firma opäť nemá na výplaty. Ľudia chystajú protest

V štátnej firme v Moldave nad Bodvou opäť dlhujú peniaze zamestnancom. Tí už strácajú trpezlivosť a keď nedostanú peniaze do stredy, sú rozhodnutí protestovať pred Úradom vlády.

19.04.2010 06:07
Euro, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata (43)

„Tentoraz nás už neodhovoria,“ tvrdí šéfka odborárov Moldavského recyklačného podniku Mária Körösiová. Pri prvom pokuse o protest v marci im totiž v poslednej chvíli pred odchodom autobusu do Bratislavy meškajúce platy vyplatili.

Chýbajúce peniaze na časť februárových a všetky marcové výplaty priznal aj riaditeľ štátneho podniku Alexander Gurský. „Vyplatíme ich v najbližšom možnom termíne, keď prídu peniaze za kontrakty. Podnik sa nedá naštartovať zo dňa na deň,“ uviedol. Presný termín však nechcel povedať.

Bývalý vojenský opravárenský podnik sa zmieta dlhodobo v problémoch. Na jeseň minulého roka prešiel od vojakov pod ministerstvo životného prostredia a namiesto opráv delostreleckých a raketových systémov či kolesovej techniky sa má orientovať na ničenie nebezpečného odpadu. „Zákazky nie sú a ministerstvo iba sľubuje, že pomôže. Už im neveríme. Iba nám medové motúzy pod nosy ťahajú,“ tvrdí Körösiová. Podľa nej prežívajú zamestnanci bez výplat iba ťažko. „Zarábate nejakých 300 eur a ani to nedostanete, tak čo vám zostáva. Ľudia sa zadlžujú, pomáhajú kamaráti, rodina, neplatia inkaso, šetria, kde sa dá,“ vysvetľuje odborárka. Priemerný plat v moldavskom podniku sa pohybuje okolo 400 eur.

Podnik nemal na výplaty od januára. Meškajúce mzdy vyplatil až začiatkom apríla. Februárovú výplatu však nedostali všetci. „Dohodli sme sa, že za február dostanú najmä remeselníci a my v administratíve počkáme. Sľubovali po Veľkej noci – a nič. Teraz ani marcové výplaty nie sú,“ tvrdí Körösiová.

Ministerstvo životného prostredia sľubuje, že peniaze prídu. „V najbližších dňoch prídu na účet podniku platby za zákazku na úrovni 1,3 mil. eur,“ tvrdí hovorkyňa Jana Kaplanová. Ministerstvo podľa nej hľadá pre podnik výrobný program. Na otázku, či bol prechod firmy pod envirorezort domyslený a mal zmysel, odpovedala vyhýbavo. „Prechod zbrojárskej spoločnosti na civilnú výrobu je komplikovaný a dlhodobý proces. Nie je ho možné uskutočniť v krátkodobom horizonte bez negatívnych dosahov,“ uzavrela Kaplanová.

43 debata chyba