Študenti majú zažiť silu Osvienčimu

Študenti majú na vlastnej koži zažiť atmosféru holokaustu. Minister školstva Ján Mikolaj je zato, aby školy chodili na povinné exkurzie do koncentračného tábora Osvienčim. Doteraz boli dobrovoľné. Návrh chce v rámci školskej reformy predložiť židovské múzeum. Minister s ním súhlasil po tom, čo jeho rezort čelil kritike, že šéf predmetovej komisie pre dejepis Róbert Letz zmierňuje zodpovednosť prezidenta Jozefa Tisa pri deportáciách.

19.03.2008 07:00
Osvienčim Foto:
Ilustračné foto
debata

„Som zato, aby študenti v rámci vyučovania navštevovali Osvienčim,“ uviedol Mikolaj. Podporuje, aby návštevy bolo povinné a náklady na ne hradil štát. Projekt však podľa neho musia najskôr posúdiť ministerskí odborníci, ktorí tvoria dejepisné učivo.

Glosa Máriusa Kopcsaya: Poučenie na rozkaz

Do Osvienčimu by mali chodiť tretiaci na strednej škole. Okrem vzdelávania o tragédii Židov počas druhej svetovej vojny má mať návšteva aj výchovný rozmer. A to viesť študentov k hodnotám a predchádzať rasovo motivovanému násiliu v spoločnosti.

Podľa riaditeľa Múzea židovskej kultúry Pavla Mešťana sa žiaci naučia viac, ak budú mať osobnú skúsenosť s historickým miestom. „Znamená to viac ako knihy alebo dobové fotografie,“ dodal. Okrem Osvienčimu by sa podľa Mešťana školy na takejto ceste zastavili aj v Kremničke, kde je masový hrob slovenských Židov. „Je to kus slovenskej histórie,“ poznamenal.

V súčasnosti chodia školy na podobné exkurzie, len ak chcú. Platí to aj o Osvienčime a podľa dejepisárky z Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave Adelaidy Mezeiovej by to tak naďalej malo zostať. „Myslím si, že nie je možné študentom rozkázať, aby povinne chodili k pamätníku holokaustu. Ani niektorí dospelí to emocionálne nezvládnu,“ tvrdí Mezeiová.

Podľa nej to bude pre časť žiakov priveľká psychická záťaž. „Toto obdobie je celkom dobre dokumentačne zmapované,“ uviedla Mezeiová. V súčasnosti učí holokaust najmenej na dvoch hodinách, školy môžu podľa Mezeiovej využívať záznamy z výpovedí svedkov a dokumentárne filmy.

S podobným zámerom, ako zmeniť prístup k vyučovaní o holokauste, nedávno vo Francúzsku pobúril verejnosť prezident Nicolas Sarkozy. Ten navrhol, aby si každý školák „adoptoval detskú obeť holokaustu“. Podľa francúzskych učiteľov, ktorí s nápadom v rámci tamojšej školskej reformy nesúhlasili, by to bola pre dieťa traumatická skúsenosť.

Mikolaj sa vyjadril k problematike holokaustu po tom, čo vyšlo najavo, že jeho šéf predmetovej komisie v jednej z doplnkových učebníc zmierňuje Tisovu vinu pri odsune Židov. Prvý slovenský prezident o prípravách na odsun podľa Letza nevedel. „Po tajnej dohode s Nemeckom Tuka a Mach bez vedomia prezidenta (Tisa) a ostatných členov vlády pripravili deportácie Židov z územia Slovenska,“ uvádza historik v učebnici Slovensko v 20. storočí.

Z dobových materiálov je pritom známe, že Tisa o ich dôsledkoch vopred informovala židovská obec. Známy je aj Tisov protižidovský Holíčsky prejav, v ktorom sa verejne postavil za deportácie.

Zo Slovenska bolo počas vojnového slovenského štátu deportovaných takmer 70-tisíc Židov.

debata chyba