„Investovanie do vysokých škôl, a do školstva celkovo, naozaj nie je luxus alebo dajaká kombinácia záujmov. Má to byť centrálny a celospoločenský a dlhodobý záujem,“ povedal Figeľ. Eurokomisár je presvedčený, že k tejto otázke sa krajina bude vracať tak, ako sa k nej vracajú veľké ekonomiky – britská, nemecká, francúzska. „Bol som pred dvoma týždňami v Ríme, najväčšia téma v tomto segmente je reforma vysokých škôl.“
Ako Figeľ ďalej zdôraznil, Európska komisia (EK) presadzuje myšlienku, že „lepšie a viac investovať do školstva sa oplatí“. EK podľa Figeľa v oblasti vysokých škôl „volá po silnejšom partnerstve medzi verejným a súkromným sektorom, po väčšej autonómii a zodpovednosti vysokoškolských inštitúcií a po zatraktívnení vysokého školstva“. Slovensko podľa neho v tejto oblasti zaostáva za konkurentmi a má teda čo doháňať.
Figeľ po dnešnom pracovnom stretnutí s ministrom školstva v Bratislave ocenil, že Martin Fronc ponúkol partnerom v rámci Bolonského procesu, aby sa hodnotiaca konferencia v roku 2009 uskutočnila v Bratislave. Minister školstva vyzdvihol fakt, že na ich stretnutí sa zúčastnili aj členovia Figeľovho kabinetu. „Je to pre nás výzva, aby sme ešte viac participovali na spoločných programoch.“