Minister školstva Martin Fronc vidí prínos v zakladaní súkromných vysokých škôl najmä v tom, že vytvárajú konkurenčné prostredie. Tvrdí to napriek výhradám Akreditačnej komisie, ktorá v správe o svojej činnosti namietala, že pribúdanie nových vysokých škôl nie je optimálne. Fronc však zdôraznil, že ten počet nie je až taký veľký. Na Slovensku je v porovnaní s okolitými štátmi stále menej súkromných vysokých škôl. Podľa ministra je to dôkaz toho, že u nás sa nedáva „len tak ľahko“ súhlas na vznik súkromnej školy. V tom vidí isté garancie toho, že už založené súkromné školy sú schopné poskytovať vzdelanie v príslušnej kvalite.
Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove sa stane prvou súkromnou školou, ktorá vznikne mimo bratislavského regiónu a západného Slovenska. Škola chce spočiatku poskytovať bakalárske štúdium v odbore obchodné podnikanie. So začiatkom vyučovania počíta od akademického roka 2005/2006, pričom chce prijať 200 uchádzačov – polovicu na denné a polovicu na externé štúdium. Know-how na výučbu získali zakladatelia od partnerskej organizácie ISM Dortmund, ktorá sídli v Severnom Porýní-Vestfálsku. Ide o štátom uznanú a medzinárodne akceptovanú súkromnú odbornú vysokú školu, ktorá patrí už niekoľko rokov k vysokým školám tohto zamerania s najvyšším rankingom v Nemecku.
Na škole by malo učiť 16 vysokoškolských učiteľov, z toho šiesti profesori. Spoločnosť ISM chce na chod VŠ získavať prostriedky nielen z poplatkov od študentov, ale aj z pôžičiek od peňažných ústavov, ako aj od sponzorov, či z vlastnej podnikateľskej činnosti. Spolieha sa aj na dotáciu z rezortu školstva. Zriaďovatelia školy si určili aj niekoľko strategických cieľov do budúcnosti. V roku 2010 chcú mať vlastných absolventov prvého aj druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania. Znamená to, že pred akademickým rokom 2007/2008 chce pripraviť akreditáciu pre druhý stupeň štúdia. Okrem toho v akademickom roku 2009/2010 chce mať 60 samoplatcov z krajín Karpatského euroregiónu.
Vláda v stredu zároveň neodsúhlasila vznik Gemerskej vysokej školy v Rožňave. S jej založením nesúhlasila Akreditačná komisia, ktorá je poradným orgánom vlády.