Fio bankaFio banka

Au-pairky: Naučiť sa prispôsobovať

Vďaka predstave o opatrovaní rozmaznaných detí či praní cudzej bielizne mnohí nad prácou au-pair ohŕňajú nos. A skutočne - mnohé dievčatá, s ktorými som sa rozprávala, museli svoju hosťujúcu rodinu vymeniť, pretože sa im nepáčili pracovné podmienky. Všetky boli ale radi, že podobnú skúsenosť zažili a svoj čas neľutujú. Zaujímavých možností, kam a ako cestovať za opatrovaním detí, je nepreberné množstvo.

25.08.2005 14:09
debata

Okrem jazyka a domácich prác je práca au-pair skvelým tréningom sociálnej prispôsobivosti. Agentúra vás na základe dotazníka umiestni do viac či menej špecifickej rodiny a je len na vás, či sa vám podarí zapadnúť. „Hosť mum“ kvôli vám neprestane variť mliekovú polievku s mrkvou, odnaučovať metrákového psa lízaniu a väčšinou ju ani neprimäte hovoriť zrozumiteľne.

Lenka Kratochvílová, ktorá opatrovala deti v USA, rozpráva: „Prvej panej domu sa nepozdávalo nič, čo som urobila. Mala som pocit, že dôsledne hľadá akúkoľvek maličkosť, ktorú by mi mohla vytknúť. Raz to bol neadekvátne prívetivý štýl rozprávania sa s jej synom (v medziach svojej angličtiny som bola úžasne milá), inokedy zabudnuté mydlo či o päť minút neskorší príchod. Bola posadnutá hygienou a jej nároky na mňa sa stále zvyšovali.“ Lenka nakoniec rodinu vymenila a na druhom mieste už bola veľmi spokojná.

Kam cestovať
Destinácií, ktoré sprostredkovateľské agentúry pre prácu au-pair ponúkajú, je veľké množstvo. Podľa čoho si vyberať? Medzi opýtanými víťazí Veľká Británia. Zuzana Martásková pracovala ako au-pair vo švajčiarskom Bienne a potom v Londýne. Anglicko bolo podľa nej rajom oproti studenému Švajčiarsku. „Vo Švajčiarsku so mnou zaobchádzali ako so slúžkou, boli strašne odmeraní a nemali o mňa v skutočnosti žiadny záujem. V Anglicku to bolo, naopak, veľmi milé.“

Samozrejme, vždy záleží na šťastí a na konkrétnych ľuďoch, ku ktorým sa dostanete. Podmienkou pre prácu au-pair je väčšinou dosiahntie veku 18 rokov, čo znamená, že natešené dievčatá môžu vyraziť už počas posledných ročníkov na strednej škole. Je to zaujímavá možnosť, ako stráviť letné prázdniny, zarobiť si nejaké peniaze a naučiť sa jazyk.

Po treťom ročníku na gymnáziu odišla opatrovať malé dievčatko do Španielska Simona Zábržová z Brna. „Dlho som premýšľala, kam sa vybrať na svoje posledné letné prázdniny pred maturitou. Voľba padla na Španielsko, pretože som si chcela užiť more a slnko.“ Simona si svoje prázdniny veľmi chváli. Práca bola pre ňu skôr zábavou. „Do školy som nechodila, pretože v lete boli všetky zatvorené, ale aj tak by som na to nemala čas. Na štyri dni sme s rodinou cestovali mimo Barcelonu k moru do rodinného letného sídla. Celé dni som trávila s malým dievčatkom Aliciou na pláži.“

Au-pairkou na Havaji
Au-pair predstavuje univerzálne povolanie. Môže ho robiť takmer ktokoľvek. Objektom opatrovania nemusia byť len malé deti, ale aj chorí ľudia či štvornohí miláčikovia. Jan Hlaváč napríklad pracoval ako au-pair jedného krásneho bernardína v Mníchove. „Rodina si zaobstarala psa, ale nikto potom nemal čas sa o neho starať. Tak som s ním chodil dvakrát denne na prechádzku, dával som mu potravu, ale inak som mal veľa voľna,“ pochvaľuje si profesionálny „psičkár“.

Vďaka práci au-pair sa môžete dostať do skvelých destinácií. Jarka Martěková chcela opatrovať deti v USA, ale s výberom miesta sa neponáhľala. „Nechcela som stráviť rok niekde uprostred kukuričného poľa, preto som čakala, kým sa objaví rodina s bydliskom, ktoré by ma naozaj zaujalo. A skvelá ponuka prišla! Išla som robiť au-pairku na Havaj! Opatrovala som dvoch malých chlapcov, ktorí závodne plávali, takže som de facto strávila celý rok na pláži,“ rozpráva Jarka nadšene.

Barbara Čechová (cechova@studentin.cz)
Autorka je šéfredaktorkou časopisu StudentIN

Facebook X.com debata chyba Newsletter