Fio bankaFio banka

EÚ vychádza v ústrety mobilite študentov

Ak potrebujeme zistiť informácie o škole na Slovensku, podrobnú databázu škôl poľahky . Ako ale postupovať, ak zháňame informácie o vzdelaní v zahraničí?

26.08.2005 11:24
debata

Lenka Zachová práve dokončuje gymnázium. Jej veľkým snom je štúdium psychológie vo Veľkej Británii. „Zistila som, že školné na britských školách sa pre nás po vstupe do EÚ pohybuje okolo 60-tisíc Sk za rok, čo považujem za únosné. Vzhľadom na kvalitu, ktorú britské školy ponúkajú, sa to určite oplatí.“

Lenka stojí pred problémom, ako si v Británii nájsť tú správnu školu, kde nájsť všetky potrebné informácie o prijímacích skúškach a podmienkach štúdia, prípadne ako požiadať o štipendium. Dlho neexistoval ucelený systém údajov, ktorý by ponúkal používateľovi prehľad, ako to v tej či onej krajine so vzdelávaním vlastne vyzerá. V súčasnosti je už taký informačný systém k dispozícii a je aktuálne dopĺňaný podľa toho, ako sa mení a ako sa vyvíjajú podmienky v jednotlivých krajinách. Ide o portál Ploteus, ktorý vznikol s podporou Európskej komisie. Ploteus znamená v starej gréčtine navigátor, jeho cieľom je totiž ukazovať správny študijný smer. 

Pomôže nájsť školu, ale aktivita zostáva na študentovi
 „Je to dôkladne spravovaná databáza odkazov na školy a vzdelávacie inštitúcie. Študenti si však nesmú predstavovať, že sa im po zadaní vstupných informácií ukáže telefónne číslo, kam zavolajú a získajú štipendium,“ opisuje Ploteus Ing. Ondřej Gbelec z českého Národného vzdelávacieho fondu. Žiadosti o prijatie či o štipendiá sú pomerne náročnou administratívnou záležitosťou.

Lenka bez problémov nájde na portáli Ploteus všetky možnosti, kde na britských ostrovoch študovať psychológiu. Podmienky štúdia si však musí sama naštudovať na webových stránkach jednotlivých fakúlt a žiadosť o prijatie sama napísať. „Výhodou portálu Ploteus je, že sa môže používať na porovnávanie študijných podmienok,“ hovorí Gbelec. „Lenka si môže napríklad do vyhľadávača zadať štúdium psychológie a študijný jazyk angličtina a zistí, že sa nemusí obmedzovať na Veľkú Britániu. Ukážu sa jej možnosti v Nórsku, Fínsku, Írsku… Možno potom dôjde k záveru, že inde ponúkajú lepšie študijné podmienky.“

EÚ podporuje mobilitu
Školu pre svoje deti tu hľadá aj Jiřina Soukupová, ktorá sa s rodinou sťahuje do Dortmundu. „Manžel získal zaujímavú pracovnú ponuku od nemeckej firmy a všetci odchádzame za ním. Ja zostanem v domácnosti, ale deťom potrebujem nájsť základnú a strednú školu v blízkosti nášho nového domova.“ Jiřina síce nemčinu príliš neovláda, ale školy pre deti sa jej podarilo nájsť. „Vyhľadávanie je aj v češtine (a aj v slovenčine – pozn. prekl.) a z ponuky, ktorú mi vyhľadávač ukázal, som vyberala podľa veľkosti školy a adresy.“

Praktické informácie na tomto portáli nájdu aj tí, ktorí majú školu v zahraničí už vybranú. Sekcia Chystám sa do zahraničia informuje o možnostiach bývania, o právnom rámci štúdia a pracovného procesu, o životných nákladoch, o sociálnom zabezpečení a daňovom systéme.

Ing. Zuzana Freibergová, vedúca Národného informačného strediska pre poradenstvo, zdôrazňuje, že mobilita študentov je jedným z hlavných cieľov EÚ. „Študijná mobilita je v rámci EÚ podporovaná tromi hlavnými nástrojmi: Európskym kvalifikačným rámcom, Europassom a práve portálom Ploteus. Naším plným právom je tieto prostriedky využívať.“

Mgr. Barbara Čechová – cechova@studentin.cz
Autorka je šéfredaktorkou časopisu StudentIN

Facebook X.com debata chyba Newsletter