Študenti málo využívajú vzdelávacie programy Európskej únie. O možnostiach štúdia na zahraničných univerzitách sa študenti dozvedajú väčšinou prostredníctvom zahraničných oddelení svojich domovských fakúlt, ktoré ich vysielajú najmä cez program Sokrates Erasmus. Ak sa chcú uchádzať o iné štipendiá, stáže či súťaže, musia sa do vyhľadávania týchto možností sami zapojiť. Kde tieto informácie nájsť?
Komplexný prehľad spracováva európska informačná služba Eurodesk, ktorá pôsobí v 27 krajinách Európy. Českí študenti môžu jej pomoc zdarma využiť na webových stránkach www.eurodesk.cz alebo priamo kontaktovať jej pracovníkov, slovenskí na internetovej adrese www.eurodesk.sk.
O čo majú českí študenti najväčší záujem? Podľa Karla Karasa, ktorý má na starosti Eurodesk v Čechách, na prvom mieste je to práca v zahraničí a na druhom štipendiá. „Často k nám ale chodia mladí ľudia, ktorí absolútne nevedia, čo chcú,“ hovorí. „Ich prianím je vycestovať do cudziny a väčšinou nemajú prostriedky. Je veľmi zložité hľadať možnosti uplatnenia pre niekoho, kto nemá žiadnu predstavu, kam by chcel ísť alebo čo by chcel robiť.“
Aj keď sa na portáli nájdu výhodné ponuky, nie sú nikdy úplne „zadarmo“. „Študenti si nemôžu predstavovať, že im štipendium spadne samo do lona,“ hovorí Karas. „U nás sme sa ešte poriadne nenaučili písať projekty. Napríklad na získanie štipendia je bežnou požiadavkou vypracovanie svojho študijného plánu a zámeru.“
Dobrovoľná služba a stáže na európskych inštitúciách zostávajú nevyužité
„Študenti vedia málo hlavne o možnostiach stáží na európskych inštitúciách, o dobrovoľnej činnosti a workcampoch,“ hovorí Karel Karas. „Zaujímavé a nevyužívané sú aj súťaže, kde študenti môžu získať finančnú odmenu od 1000 do 3000 eur, ak ich projekt či príspevok výberová komisia vyberie.“ Na stránkach Eurodesku je zoznam týchto príležitostí aj s termínmi, do ktorých je nutné žiadosti podať.
V súčasnosti môžete na stránkach Eurodesku nájsť napríklad možnosť účasti na druhom najväčšom hudobnom festivale v Európe v dánskom Roskilde. Mladí ľudia tým ušetria zhruba 5000 korún, ktoré by inak museli dať za vstupné. Stačí vyplniť formulár a stať sa dobrovoľným pomocníkom organizátorov.
Dobrovoľnú prácu ako možnosť vycestovania zatiaľ českí študenti podceňujú a prednosť dávajú skôr brigádam s možnosťou zárobku. Pritom Európska dobrovoľná služba ponúka zaujímavé podmienky. Dobrovoľníci majú hradenú dopravu, ubytovanie, poistenie a dostávajú vreckové.
„Dobrovoľníkmi sa môžu stať všetci mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov. Dôležitá nie je jazyková znalosť, ale motivácia. Práca sa vždy vykonáva v rámci nejakej neziskovej spoločnosti – napríklad teraz jeden chlapec odišiel pracovať do Španielska do mládežníckej organizácie, kde organizuje popoludňajšie aktivity pre deti,“ hovorí Lucie Jarolímková, poradkyňa z Eurodesku.
Dobrovoľníci si môžu vybrať to, čo ich zaujíma – od ekológie, opatrovania starších a chorých ľudí až napríklad po pomoc pri archeologickom výskume. Stáže na európskych inštitúciách sú zaujímavé hlavne pre tých, ktorí chcú naštartovať kariéru v európskych inštitúciách a touto cestou si chcú vylepšiť životopis. Podmienky sa líšia podľa inštitúcií a vzdelania záujemcu. Niekedy sú hradené iba náklady, inokedy dostávajú účastníci aj plat.
Zapojiť mladých ľudí
Ďalším portálom, ktorý mladým ľuďom v Európe poskytuje on-line informácie z oblasti cestovania za štúdiom a kultúrou, je Európsky portál pre mládež (europa.eu.int/youth), ktorý vznikol z iniciatívy Európskej komisie. Jeho cieľom je umožniť čo najväčšiemu počtu mladých ľudí rýchly a ľahký prístup k dôležitým informáciám z 30 európskych krajín.
Základné informácie sú vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ, informácie z jednotlivých oblastí sú v jazyku danej krajiny a v angličtine. Nájdete tu prístup k viac než 10 000 internetovým stránkam týkajúcich sa mladých ľudí. Dôvodom vzniku bola nízka účasť mladých ľudí na verejnom živote, ktorá sa podľa správ EÚ prejavuje tak na regionálnej, národnej, ako aj európskej úrovni. Vďaka ponukám európskych programov sa študenti nielenže naučia písať projekty, ale zlepšia si aj svoje jazykové schopnosti a spoznajú nových priateľov.
Mgr. Barbara Čechová – cechova@studentin.cz
Autorka je šéfredaktorkou časopisu StudentIN