Školy si nerozšírili počet hodín jazykov, nezúžili sa osnovy. Nie sú jasne stanovené kritériá, čo je úroveň A a čo B. Chýba aj vzťah úrovne maturity k vysokým školám," tvrdí Pavel Sadloň z Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií.
Riaditelia škôl sa zhodujú, že hoci sa rozšírila ponuka voliteľných predmetov, často k nim chýbajú učebné osnovy.
Ministerstvo školstva naopak tvrdí, že vyhláška platná od 1. septembra prinesie nielen zmeny, ktoré umožnia porovnávanie výsledkov maturantov, ale aj dlhší čas na výber predmetu. Súčasťou maturitného vysvedčenia bude nový údaj – percentil aj možnosť zmeniť si do 15. októbra zvolené maturitné predmety alebo ich úroveň.
„Študent bude vedieť, či sa svojimi vedomosťami zaraďuje v rámci celého Slovenska na „špičku“, alebo len „ťahá“ za kratší koniec. Podľa toho si budú môcť aj vysoké školy alebo zamestnávatelia vyberať najlepších absolventov,“ vysvetlil význam percentilu minister školstva Martin Fronc.
Najviac nespokojní sú riaditelia stredných odborných škôl. Ich absolventom totiž hrozí, že ak nezmaturujú z cudzieho jazyka, ktorý je pre nich povinný, nebudú mať v rukách nič. Ani maturitné vysvedčenie, ani výučný list. To, že si môžu vybrať ešte z ďalších štyroch cudzích jazykov, situáciu na odborných školách nerieši. Skôr komplikuje, pretože chýba dostatočný počet hodín na výučbu jazykov.
„Študent, ktorý je šikovný v odborných predmetoch a neurobí maturitu z jazyka, nemá v rukách nič len vysvedčenie z 9. triedy,“ uviedol zástupca riaditeľa Združenej strednej školy elektrotechnickej v Starej Turej Milan Trusik.
Riaditelia sa zhodujú, že sa nedá porovnávať vedomostná úroveň z jazykov u gymnazistov a študentov odbornej školy. „Maturita z jazykov nemôže byť tá istá ako na gymnáziách. Odborné školy majú iné osnovy. Prvoradé sú odborné predmety,“ vysvetľuje riaditeľ Strednej poľnohospodárskej a veterinárnej školy v Nitre Jozef Cíbik.
Niektoré školy poslali na vlaňajšie maturitné skúšky svojich učiteľov ako pozorovateľov, aby vedeli určiť, aký rozsah vedomostí budú potrebovať ich absolventi na maturitnú skúšku z cudzieho jazyka. „Naši pedagógovia boli v maturitných komisiách. Tak vieme, čo čaká našich maturantov,“ povedal zástupca riaditeľa Súkromnej strednej odbornej školy v Košiciach Rastislav Krištan. Tá bude mať maturantov až na budúci rok.