Školstvo povedú Mikolaj, alebo Čečot

Kandidátmi na post ministra školstva, ktorý v novej vláde pripadne SNS, sú profesor Ján Mikolaj zo Žilinskej univerzity a profesor Vladimír Čečot z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

30.06.2006 08:44
debata

Uviedol to líder SNS Ján Slota v relácii televízie Markíza Sito. Dodal, že keby napríklad SNS viedla v minulom volebnom období rezort školstva, určite by neexistovala univerzita v Komárne.

Mená ďalších nominantov, ktorí by mali obsadiť rezorty výstavby a regionálneho rozvoja a životného prostredia, nespomenul. Potvrdil, že národniari si nebudú nárokovať post šéfa Slovenskej informačnej služby. „SIS vždy patrila do sféry premiéra,“ dodal Slota. 

SNS chce splniť predvolebné sľuby o výstavbe nájomných a komunálnych bytov pre mladé rodiny. Pred voľbami avizovali, že chcú ročne postaviť asi 26 tisíc malometrážnych bytov, jeden za asi 1,2 milióna korún. Národniari sú za zmenu volebného systému v samospráve z väčšinového na pomerný. Slota zdôraznil, že ich hlavným cieľom bolo, aby Maďari neboli vo vláde, čo aj splnili.

„Hrozím sa, že jediný cieľ tvojho pôsobenia v politike je protimaďarská karta. To je úbohosť,“ povedal líder KDH Pavol Hrušovský, ktorý Slotu kritizoval za vulgárne vyjadrenia na adresu SMK. „Obávam sa, že vulgárnosť bude mať pokračovanie aj v parlamente,“ dodal. 

Podľa Hrušovského menší koaliční partneri SNS a ĽS-HZDS nebudú mať vzhľadom na rozloženie síl v novom kabinete žiadnu šancu ovplyvňovať rozhodnutia. „Vy ste sa stali príveskom Roberta Fica vo vláde,“ doplnil. „Prečo vás to trápi, keby to malo trápiť nás, tak to je na mieste, my sme sa na niečom dohodli, akceptovali to naše vedenia strán,“ zareagoval Slota. 

Predseda KDH Pavol Hrušovský považuje vzniknutú koalíciu Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS za najhoršiu alternatívu. Zároveň odmietol zodpovednosť kresťanských demokratov za vznik tejto vlády kvôli  ich váhaniu, či ísť do vlády so Smerom-SD.

debata chyba