Súd zakázal českým odborom štrajk. Nečas chce od nich vymáhať škody

Pondelkový štrajk českých dopravných odborárov na protest proti vládnym reformám nie je vôbec istý. Súd ho totiž predbežným opatrením zakázal. Podľa sudcov ho odborári neohlásili tak, ako mali, teda tri pracovné dni vopred, aby štát mal časovú možnosť minimalizovať straty vyplývajúce zo štrajku.

11.06.2011 20:17
Jaroslav Zavadil Foto:
Predseda Českomoravských odborových zväzov Jaroslav Zavadil tvrdí, že štrajk napriek zákazu súdu sa konať bude.
debata (7)

Odborári štrajk ohlásili v piatok a konať by sa mal už v pondelok. Napriek tomu však odbory štrajk zrušiť nechcú. Nevylúčili však, že by ho mohli odsunúť. Potom by však vraj mohol byť oveľa razantnejší.

Pre plánovaný štrajk sa v sobotu mimoriadne zišiel vládny kabinet. Pozval na svoje rokovanie šéfov odborového združenia železničiarov (OSŽ) a dvoch odborových centrál – Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) a Asociácie samostatných odborov (ASO). Justiční úradnici im odovzdali rozhodnutie pražského mestského súdu, podľa ktorého nebola akcia ohlásená tri dni vopred a išlo by tak o zneužitie práva na štrajk. Ak by sa protest konal, niesli by odborári zodpovednosť za prípadné škody.

Premiér Petr Nečas (ODS) v sobotu po mimoriadnom zasadnutí vlády povedal, že ak by sa v pondelok štrajk predsa len konal, od odborov by vláda vymáhala náhradu hospodárskych škôd „do poslednej koruny“. Odborári z rokovania po odovzdaní rozhodnutia súdu odišli. Za takejto situácie s ministrami rokovať nechceli. „Považujeme to za bezprecedentné a vôbec nie veľmi rozumné, aby nám na pôde vlády pred miestnosťou vlády odovzdávali takéto súdne rozhodnutie. Vyvolalo to v nás pomerne dosť veľké pobúrenie, je to horšia situácia ako kdekoľvek inde v Európe,“ povedal šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Podľa neho i ostatných odborových predákov štrajk určite bude. Zatiaľ však nie je jasné, či sa skutočne uskutoční v pondelok, ako odbory oznámili. Rozhodnutie súdu analyzujú ich právnici. Svoje rozhodnutie prisľúbili oznámiť v nedeľu. Odborári nesúhlasia s tvrdením, že pri vyhlásení štrajku postupovali nesprávne. Podľa Zavadila konali podľa ústavy, nie podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní. Pravidlá tak vraj splnili.

Na stranu odborov sa postavila aj česká opozícia. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka povedal, že súdne predbežné opatrenie je nezákonné a odporuje judikatúre Najvyššieho i Ústavného súdu. Podľa neho sa na ohlásenie štrajku nevzťahuje zákon o kolektívnom vyjednávaní, ako to zdôvodnil vo svojom stanovisku súd. Nejde totiž vraj o štrajk v spore o uzatváraní kolektívnej zmluvy. So súdnym rozhodnutím nesúhlasia ani českí komunisti.

Štrajk sa mal pôvodne začať v pondelok o 3:00. Zastaviť mali mestskú dopravu v Prahe, Brne i vlaky v celej krajine. V metropole a na hlavných cestách sa mali konať blokády. Obmedziť sa niekde malo aj doručovanie poštových zásielok.

7 debata chyba