Sulík: Ficove výroky o mojich avantúrach beriem ako kompliment

Tvár Národnej rady určuje predovšetkým jej predseda, pričom ten súčasný je najhorším v histórii. Takto zhodnotil polročné fungovanie zákonodarného zboru pod vedením Richarda Sulíka (SaS) šéf Smeru a podpredseda parlamentu Robert Fico.

19.12.2010 09:19
Fico, Sulík Foto: ,
Robert Fico a Richard Sulík
debata (108)

„Napriek tomu, že sa blížia Vianoce, musím povedať, že tie rôzne avantúry, dobrodružstvá a pokusy, ktoré na Národnej rade Sulík neustále robí, škodia slovenskému parlamentarizmu,“ upozornil. Podľa jeho slov preto všetci veria, že tento avanturizmus a poškodzovanie slovenského parlamentarizmu sa skončí čo najrýchlejšie. Aj preto je Fico presvedčený, že to, čo by sa malo na činnosti snemovne v budúcom roku zmeniť, je práve predseda.

Svojim kolegom zároveň želá len to najlepšie, pokiaľ ide o ich súkromný život. „Ja nie som typ politika, ktorý sa hrabe v súkromnom živote iných, hoci sú na Slovensku politici aj novinári, ktorí to robia. Kolegom zároveň želám, aby mali v politickom živote podstatne viac pokoja, ako som mal ja,“ dodal.

Iný názor na chod NR SR má Sulík, ktorý činnosť parlamentu za posledný polrok vníma ako zaujímavú. „Myslím si, že sa tu dosť veľa vecí zmenilo a ešte sa aj zmení. Cieľom je parlament zefektívniť a sfunkčniť. Myslím, že sme na dobrej ceste,“ povedal.

Na margo slov lídra Smeru o avanturizme Sulík podotkol, že je určite viac otvorený novým myšlienkam. „V tomto ohľade je Fico veľmi zatuchnutý a niekde v minulom storočí. Hrá sa tu na nejaké dávno prežité pravidlá. Keď Fico o mne povie, že som avanturista, tak to beriem ako kompliment, určite by som sa nad sebou začal zamýšľať, keby o mne povedal, že výborne,“ uzavrel.

Poslanci sa od júnových volieb stretli v rokovacej sále na desiatich schôdzach. Jedna mimoriadna ich ešte čaká na budúci týždeň, keďže prezident Ivan Gašparovič vrátil novelu zákona o dani z príjmov. Koalícia sa ju pokúsi opätovne schváliť, keďže jej odmietnutie by znamenalo výpadok zo štátneho rozpočtu.

Na budúci rok Sulík pre poslancov naplánoval 66 rokovacích dní, ktoré rozdelil do siedmich schôdzí. Mesiace, kedy by sa snemovňa nemala zísť vôbec, sú január a august. Prvýkrát v roku 2011 majú poslanci zavítať do rokovacej sály 1. februára a zasadať by mali dva týždne. Posledný raz sa majú zísť podobne ako v tomto roku koncom novembra, pričom koniec tejto schôdze je naplánovaný na osem dní pred Vianocami. Najdlhšie, a to trojtýždňové rokovania, by mali poslanci absolvovať v rámci marcovej, októbrovej a decembrovej schôdze. Parlamentný pracovný týždeň sa však od bežného líši tým, že v pondelok parlament nezasadá a v piatok sa rokovanie spravidla končí už krátko popoludní.

V harmonograme schôdzí však nie sú započítané prípadné mimoriadne zasadnutia iniciované opozíciou či koalíciou. Poslanci sa okrem rokovania pléna zúčastňujú aj na zasadnutiach výborov. Tie začínajú pracovať už niekoľko dní pred samotnou schôdzou.

108 debata chyba