Bush aj Kerry boli v rovnakom tajnom spolku

Najpravdepodobnejší súperi v novembrovom súboji o kreslo amerického prezidenta, súčasný prezident George Bush a demokratický kandidát John Kerry, majú napriek názorovým rozdielom niečo spoločné. Obaja vyštudovali elitnú Yalskú univerzitu a obaja tam patrili k členom tajnej spoločnosti Lebka a kosti.

08.02.2004 18:25
debata

Objav amerických novinárov potvrdil v nedeľu v rozhovore pre televíziu NBC Bush. O tajnej spoločnosti nechcel nič prezradiť: „Je to tajné. Nemôžem o tom hovoriť.“

Inak však svojho pravdepodobného budúceho súpera Kerryho komentovať nechcel.

„Ešte nie je kandidátom,“ povedal.

Bush je presvedčený, že novembrové prezidentské voľby vyhrá a zostane prezidentom aj v ďalšom funkčnom období. Prieskumy predvolebných preferencií však hovoria opak. V priamom prezidentskom súboji by podľa nich s Kerrym prehral.

„Neprehrám. Nemám to v pláne,“ povedal Bush pre NBC.

„Mám víziu a viem, čo chcem spraviť s touto krajinou. Chcem viesť svet na ceste k mieru a slobode. Chcem viesť túto skvelú krajinu k spolupráci s inými na zmene sveta v pozitívnom smere.“

Podľa posledných prieskumov, ak by sa voľby konali už teraz, by sa Bush prezidentom nestal. Podľa prieskumu časopisu Newsweek, ktorý bol publikovaný v sobotu, by ho Kerry porazil pomerom 50 ku 45 percent hlasov. Podľa spoločného prieskumu denníka USA Today, televízie CNN a Gallupovho ústav z prelomu januára a februára by dokonca Busha porazili dvaja demokratickí kandidáti. Kerry by v priamom súboji s Bushom získal 53 percent hlasov proti Bushovým 46 percentám. Ak by sa Bush stretol 2. novembra s Johnom Edwardsom, získal by len 48 oproti Edwardsovým 49 percentám.

Kerry už vyhral v deviatich z jedenástich štátov, kde sa doteraz konali demokratické primárky. Po jednom skalpe majú zatiaľ senátor za štát Severná Karolína Edwards a bývalý vrchný veliteľ síl NATO v Európe Clark. Veľkú šancu presadiť sa proti Kerrymu však už nemajú. Nominačný snem Demokratickej strany, kde si delegáti zvolia kandidáta, ktorý si zmeria sily s Bushom, sa uskutoční v júli v Bostone.

debata chyba