Slovensko je v NATO

30.03.2004 06:56

Vstup Slovenska do NATO prinesie podľa ministerstva zahraničných vecí nespochybniteľné záruky bezpečnosti, suverenity a slobodného rozvoja každého jednotlivca. "Slovensko je pripravené v aliancii pôsobiť, konať a rozhodovať v zmysle solidarity, transatlantického spojenectva a zodpovednosti za budúcnosť nasledujúcich generácií," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie. ĎALŠIE INFORMÁCIE:

Slovensko a šesť ďalších krajín strednej a východnej Európy sa v pondelok oficiálne stalo členmi Severoatlantickej aliancie.

Ich vstup sa zavŕšil momentom, keď predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda spolu s premiérmi Bulharska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovinska odovzdali v priestoroch ministerstva financií USA vo Washingtone americkej vláde, zastúpenej ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom, ratifikačné listiny o vstupe do NATO.

„Rozšírenie NATO o sedem ďalších štátov je historickým krokom na ceste k tomu, aby sa Európa stala zónou slobody a bezpečnosti až po oblasti Baltiku a Čierneho mora. Prvoradou úlohou aliancie je zabrániť aktom agresie, ale medzi jej hlavné úkoly patria aj posilnenie mieru a rozšírenie občianskych slobôd,“ povedal šéf americkej diplomacie vo svojom slávnostnom príhovore, ktorý si vypočuli aj premiéri ďalších kandidátskych krajín, Chorvátska, Macedónska a Albánska.

Premiérov siedmich nových členských krajín NATO prijal prezident USA George W. Bush. Na slávnosti sa zúčastnia aj premiéri Albánska, Chorvátska a Macedónska.

Bush prehovoril na slávnosti na Južnom trávniku Bieleho domu, 55 rokov po vzniku NATO pripomenul, že sedem nových členov bolo v čase formovania aliancie „zajatcami (sovietskej) ríše“. „Podstúpili krutú tyraniu. Bojovali za nezávislosť. Zaslúžili si svoju slobodu za odvahu a vytrvalosť a dnes tu stoja s nami ako plnoprávni a rovnocenní partneri v tejto veľkej aliancii,“ povedal (viac).

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku