V Čečensku prebiehajú napäté voľby

29.08.2004 10:21

V Čečensku sa v nedeľu ráno začali voľby nového proruského prezidenta. V tejto kaukazskej republike sú už päť rokov rozmiestnené ruské vojská. Predchádzajúci proruský prezident Achmad Kadyrov zahynul pri atentáte.

Hoci sa o prezidentský post uchádza sedem kandidátov, očakáva sa, že uspeje prokremeľský minister vnútra Alu Alchanov. Okolo 587 000 regis­trovaných voličov má k dispozícii 430 volebných miestností.

Avšak len málo politických analytikov očakáva, že v tejto severokaukazskej krajine po voľbách podporovaných Kremľom nastane mier. Prípravu volieb sústavne narušujú ozbrojené konflikty a tieň na priebeh hlasovania vrhajú aj dve takmer simultánne stredajšie havárie ruských lietadiel, ktoré pravdepodobne zavinili čečenskí islamistickí vzbúrenci.

Lietadlo typu TU-154, smerujúce do čiernomorského letoviska Soči, sa zrútilo pri meste Rostov na Done krátko potom, ako južne od Moskvy pri meste Tula spadlo TU-134 letiace do Volgogradu. Oba stroje vzlietli z moskovského letiska Domodedovo. Havárie si vyžiadali dovedna 89 ľudských životov.

Oficiálni predstavitelia Čečenska, kam ruský prezident Vladimir Putin pred voľbami v roku 1999 v rámci svojho imidžu muža vládnuceho železnou päsťou vyslal vojenské jednotky, sa však neobávajú žiadnych problémov.

No aj tak je bezpečnosť v Čečensku zvýšená – na uliciach hliadkuje 14.000 čečenských policajtov spolu s ruskými vojakmi. Na niektorých miestach môžu autá parkovať len vo vzdialenosti 15 metrov od volebných miestností.

Útok na volebnú miestnosť

V Groznom už došlo k pokusu o bombový atentát na jednu z volebných miestností. Obeťou útoku však bol len samotný mladý samovražedný útočník.

Mladý muž s taškou sa chystal vstúpiť do volebnej miestnosti. Prítomní policajti ho chceli identifikovať, ale mladík sa dal na útek a vtedy došlo k výbuchu. Identita muža, ktorý bol na mieste mŕtvy, nie je známa.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk