Cudzinci väznení v USA stratili ochranu

10.03.2005 15:07

Spojené štáty odstúpili od ďalšej medzinárodnej dohody. USA oznámili, že už nebudú viazané dobrovoľným protokolom Viedenskej konvencie o konzulárnych vzťahoch, ktorý dáva právo cudzincom zadržaným v krajine kontaktovať pracovníkov veľvyslanectva ich krajiny. Tento protokol pomohol v minulosti aktivistom vyhrať prehodnotenie rozsudkov smrti nad 51 Mexičanmi v USA, keďže im nebola poskytnutá možnosť konzulárnej pomoci.

Krajiny, ktoré odmietajú trest smrti, v posledných rokoch úspešne žalovali Washington pred Medzinárodným súdnym dvorom za to, že ich občania boli odsúdení na trest smrti bez toho, aby sa stretli s diplomatom ich materskej krajiny.

Americká strana sa od protokolu rozhodla odstúpiť preto, aby v budúcnosti k takejto situácii nedošlo.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku