Pápež neviedol Kvetnú nedeľu

20.03.2005 14:03

Pápež Ján Pavol II., ktorý prvý raz počas svojho 26-ročného pontifikátu nebol schopný celebrovať omšu pri príležitosti Kvetnej nedele, sa napokon predsa len objavil v okne svojho bytu vo Vatikáne a pozdravil desiatky tisíc pútnikov, ktorí zaplnili Námestie sv. Petra.

Veriaci boli nadšení, keď sa najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi objavil v kvetmi a pápežskými vlajkami ozdobenom okne na treťom poschodí paláca a zamával pútnikom olivovou ratolesťou.

Pápež nebol v okne viac ako jednu minútu a nič nepovedal. Potom sa zatiahli biele závesy.

„Pozdravujem vás s veľkou radosťou,“ povedal pápež predtým prostredníctvom vatikánskeho arcibiskupa. Prejav obsahoval aj osobitný pozdrav mladým ľuďom.

Omšu v zastúpení Jána Pavla II. odslúžil kardinál Camillo Ruini, pápežský vikár pre rímsku diecézu. Ruini v kázni zdôraznil, že Kristov kríž poskytuje vždy nový symbol viery a tento rok je týmto symbolom utrpenia samotný Svätý Otec. 

V rámci omše, ktorá sa konala pod jasnou oblohou a teplým slnkom, zaznela aj modlitba za zdravie pápeža. Ten sa pred týždňom vrátil z nemocnici Gemelli, kde počas dvoch pobytov strávil dovedna 28 dní.

Pápež celebrovaním omše na Veľkonočnú nedeľu poveril vatikánskeho štátneho sekretára, kardinála Angela Sodana, avšak očakáva sa, že požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu) udelí osobne.

Ostatné obrady Veľkého týždňa budú celebrovať kardináli: Giovanni Battista Re (omša na Zelený štvrtok v Bazilike sv. Petra) a Joseph Ratzinger (Veľkonočná vigília na Bielu sobotu po západe slnka). Ako jediná nie je ešte nikomu zverená veľkopiatková Krížová cesta, ktorej dejiskom býva rímske Koloseum. Podľa niektorých zdrojov jej nepreobsadenie naznačuje, že pápež ju chce viesť sám, ak mu to zdravotný stav dovolí. 

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku