Pápež žehnal bez hlasu

27.03.2005 14:08

Chorý pápež Ján Pavol II. požehnal veriacich, ale nevládal pritom vydať hlas. V duchovnej rovine jeho požehnanie však platí. Posolstvo pápeža prečítal za neho kardinál Angelo Sodano.

Veľkonočnú bohoslužbu na Námestí svätého Petra celebroval v zastúpení pápeža vatikánsky štátny sekretár, kardinál Angelo Sodano. Na námestí sa zhromaždili desaťtisíce veriacich, ktorí sa s napätím a pohnutím dívali na zoslabnutého, ale stále charizmatického pápeža. Ten sa v okne svojej rezidencie objavil na záver bohoslužby na asi desať minút. Veriacich požehnal kývnutím ruky, vysloviť vlastné požehnanie, tradičné posolstvo Mestu a svetu (Urbi et orbi), však nevládal. Urobil tak za neho Sodano a pápež pri tom sledoval text na listinách, ktoré držal v rukách.

Posolstvo obsahovalo predovšetkým želanie mieru pre všetky ohniská napätia vo svete. „Mier krajinám Blízkeho východu a Afriky, pretože i tam stále trvá krviprelievanie. Mier celému ľudstvu, ktoré je stále vystavené nebezpečenstvu bratovražedných vojen,“ stojí v posolstve, ktoré tiež vyzýva k solidarite s chudobnými na celom svete.

Pápež sa niekoľkokrát pokúšal prehovoriť, ale jeho slová nebolo počuť. Pápež celý akt vnímal veľmi emotívne. Vyzeral však veľmi unavene a mal očividné problémy s dýchaním. Svoje emócie a odkaz veriacim odovzdával viac gestami.

Veľkonočná omša bola z hľadiska cirkvi vyvrcholením osláv veľkonočných sviatkov. Chladné a daždivé počasie na námestí sa pred záverom omše zlepšilo.

Pri piatkovej krížovej ceste v rímskom Koloseu sa Ján Pavol II. dal k obradu niekoľkokrát pripojiť zo svojej súkromnej kaplnky a veriaci ho mohli aspoň zahliadnuť na obrích obrazovkách. Pápeža však bolo vidieť len zboku a zozadu, čo vyvolalo úvahy o možnom zhoršení jeho zdravotného stavu.

Sobotňajšiu veľkonočnú vigíliu sledoval v televízii a nepripojil sa k nej ani symbolicky prostredníctvom videomostu.

84-ročný Ján Pavol II., ktorý dlhodobo trpí Parkinsonovou chorobou a artritídou, podstúpil 24. februára chirurgický zákrok, tracheotómiu, pre dýchacie problémy; v polovici marca ho navzdory prianiam lekárov prepustili z nemocnice do domáceho liečenia, ale jeho rekonvalescencia sa zrejme preťahuje.

Začiatkom týždňa sa dokonca objavili špekulácie, že jeho zdravotný stav je veľmi vážny.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk