Pápež žehnal bez hlasu

27.03.2005 14:08

Chorý pápež Ján Pavol II. požehnal veriacich, ale nevládal pritom vydať hlas. V duchovnej rovine jeho požehnanie však platí. Posolstvo pápeža prečítal za neho kardinál Angelo Sodano.

Veľkonočnú bohoslužbu na Námestí svätého Petra celebroval v zastúpení pápeža vatikánsky štátny sekretár, kardinál Angelo Sodano. Na námestí sa zhromaždili desaťtisíce veriacich, ktorí sa s napätím a pohnutím dívali na zoslabnutého, ale stále charizmatického pápeža. Ten sa v okne svojej rezidencie objavil na záver bohoslužby na asi desať minút. Veriacich požehnal kývnutím ruky, vysloviť vlastné požehnanie, tradičné posolstvo Mestu a svetu (Urbi et orbi), však nevládal. Urobil tak za neho Sodano a pápež pri tom sledoval text na listinách, ktoré držal v rukách.

Posolstvo obsahovalo predovšetkým želanie mieru pre všetky ohniská napätia vo svete. „Mier krajinám Blízkeho východu a Afriky, pretože i tam stále trvá krviprelievanie. Mier celému ľudstvu, ktoré je stále vystavené nebezpečenstvu bratovražedných vojen,“ stojí v posolstve, ktoré tiež vyzýva k solidarite s chudobnými na celom svete.

Pápež sa niekoľkokrát pokúšal prehovoriť, ale jeho slová nebolo počuť. Pápež celý akt vnímal veľmi emotívne. Vyzeral však veľmi unavene a mal očividné problémy s dýchaním. Svoje emócie a odkaz veriacim odovzdával viac gestami.

Veľkonočná omša bola z hľadiska cirkvi vyvrcholením osláv veľkonočných sviatkov. Chladné a daždivé počasie na námestí sa pred záverom omše zlepšilo.

Pri piatkovej krížovej ceste v rímskom Koloseu sa Ján Pavol II. dal k obradu niekoľkokrát pripojiť zo svojej súkromnej kaplnky a veriaci ho mohli aspoň zahliadnuť na obrích obrazovkách. Pápeža však bolo vidieť len zboku a zozadu, čo vyvolalo úvahy o možnom zhoršení jeho zdravotného stavu.

Sobotňajšiu veľkonočnú vigíliu sledoval v televízii a nepripojil sa k nej ani symbolicky prostredníctvom videomostu.

84-ročný Ján Pavol II., ktorý dlhodobo trpí Parkinsonovou chorobou a artritídou, podstúpil 24. februára chirurgický zákrok, tracheotómiu, pre dýchacie problémy; v polovici marca ho navzdory prianiam lekárov prepustili z nemocnice do domáceho liečenia, ale jeho rekonvalescencia sa zrejme preťahuje.

Začiatkom týždňa sa dokonca objavili špekulácie, že jeho zdravotný stav je veľmi vážny.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku