Monacký panovník Rainier III. zomrel

06.04.2005 08:46

Monacké knieža Rainier III. zomrelo vo veku 81 rokov. V posledných dňoch mal vážne problémy s dýchaním, srdcom aj obličkami.

Monackému kniežatstvu panoval od roku 1949. Rainier III. bol najdlhšie vládnucim monarchom v Európe. Na jeho miesto nastúpi jeho syn, 47-ročný korunný princ Albert, ktorý sa ujal funkcií hlavy štátu už minulý týždeň.

Rainier III. bol známy ako „knieža budovateľ“. Rainier, schopný štátnik a hospodár, dokázal za svojej vlády premeniť monacké kniežatstvo z jednoduchého miesta radovánok na prosperujúce ekonomické a finančné centrum.

Rainierov život bol pestrý. Ako mladík bojoval následník monackého trónu na francúzskej strane proti hitlerovskému Nemecku a koniec vojny ho zastihol v hodnosti poručíka v Berlíne. Za svoje vojenské pôsobenie si vyslúžil Veľký kríž Čestnej légie. V roku 1949 zasadol na monacký kniežací stolec.

Za svojej vlády Rainier kládol dôraz najmä na ekonomickú prosperitu kniežatstva. S pomocou svojho priateľa, lodiarskeho magnáta Onassisa, dostal svoju krajinku z finančných problémov, priviedol do nej medzinárodnú smotánku a vytvoril z nej atraktívne centrum zábavy a turistiky. Dokázal však prilákať aj strategických investorov a vybudovať výborné podmienky pre kongresový cestovný ruch.

Napriek tomu monacká prestíž nie je bez poškvrny. Mnoho ľudí dodnes kniežatstvo vníma skôr ako daňový raj, centrum hazardu a prania špinavých peňazí.

Rainier zvykol opakovať, že tou najlepšou reklamou pre kniežatstvo je jeho rodina. Jeho krajinu naozaj najviac preslávila jeho svadba so slávnou herečkou Grace Patríciou Kellyovou v roku 1956.

Popularita členov kniežacej rodiny má však aj tienisté stránky – v podobe palcových titulkov v bulvárnej tlači. Neurovnaný život Rainierových potomkov sa teší veľkej mediálnej pozornosti.

Život Rainiera nebol tiež vždy šťastný. Jeho už nie príliš harmonické manželstvo s Grace Kellyovou ukončila jej smrť po tragickej autonehode v roku 1982. Knieža sa napriek špekuláciám v tlači už opäť neoženilo.

V posledných rokoch na neho začali doliehať zdravotné problémy a depresia. Rainier sa podrobil niekoľkým ťažkým operáciám, hlavne srdca a pľúc. Za jeho posledných 16 mesiacov bol šesťkrát hospitalizovaný.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk