V Bratislave vraj plánovali pád Lukašenka

12.05.2005 19:26

Šéf ruskej tajnej služby (FSB) Nikolaj Patrušev tvrdí, že sa nedávno v Bratislave plánovalo zvrhnutie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. O prevrate mali údajne hovoriť v Bratislave zástupcovia mimovládnych organizácií.

FSB má vraj dôkazy, že tajné služby cudzích štátov teraz vyvíjajú „klasickú“ činnosť, ale na svoje ciele využívajú aj mimovládny sektor.

V Bratislave sa mali po vzore decembrových udalostí na Ukrajine plánovať ďalšie „oranžové revolúcie“ v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov. Hovorilo sa o príprave projektov na príchod „oranžových funkcionárov“ do Bieloruska, aby tam vyškolili svojich kolegov.

„Podľa niektorých informácií bolo na financovanie budúcich volieb v Bielorusku viac než päť miliónov dolárov,“ povedal Patrušev.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo výroky šéfa FSB komentovať.

Zástupca mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú demokracii v Bielorusku,  Patruševove slová prekvapili.

„Vôbec o ničom takom neviem,“ reagoval Pavol Demeš z nadácie German Marshall Fund.

„Žiadna mimovládna organizácia nemôže urobiť revolúciu,“ pousmiala sa riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchaková.

Bieloruský prezident Lukašenko je podľa západných politikov „posledným európskym diktátorom“. Prezidentské voľby sa majú v Bielorusku konať na budúci rok.

 
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku