Miniponorku vytiahli na hladinu

Po viac ako troch dňoch sa ruskej miniponorke Batyskafu AS-28, ktorá vo štvrtok uviazla v Barentsovom mori v hĺbke približne 190 metrov podarilo dnes 16.26 h (05.26 SELČ) miestneho času vynoriť na hladinu.

07.08.2005 08:24
debata

Vynoreniu predchádzali a napomohli najmä záchranné práce britského supermoderného podmorského bezposádkového plavidla Super Scorpio. Zatiaľ nie je nič známe o zdravotnom stave siedmich členov posádky, ktorým po troch dňoch pomaly v miniponorke dochádzal kyslík. Informovala dnes agentúra RIA-Novosti.

Paradoxné je, že záchraniť miniponorku sa podarilo dnes skoro presne v deň piateho výročia tragédie ruskej atómovej ponorky Kursk, ktorá sa potopila rovnako v Barentsovom mori. Vtedy sa napriek dramatickým záchranným prácam 118 členov posádky nepodarilo zachrániť.

Špeciálne britské podmorské bezposádkové plavidlu Super Scorpio, najprv z miniponorky odstránilo skoro všetky laná a káble z lodnej skrutky. Očakávalo sa rýchle vynorenie batyskafu, no robot sa údajne poškodil a musel sa znovu vynoriť a po preskúmaní zase potopiť k miniponorke.

Posádka miniponorky mala zásoby kyslíka údajne na celú nedeľu. Jej velitelia boli s posádkou v spojení každé dve-tri hodiny a podľa nich bol zdravotný stav siedmich námorníkov uspokojivý – napriek tomu, že teplota v ponorke sa pohybovala okolo päť-sedem stupňov Celzia. 

Prvé pokusy o odtiahnutie miniponorky do plytkejších vôd zlyhali v sobotu a v piatok – batyskaf sa podarilo presunúť len o 60 metrov, a to kvôli 60 ton vážiacej kotve

debata chyba