Vtáčia chrípka napadla mačky

06.03.2006 18:54, aktualizované: 22:52
Mačka
Autor:

Európu naďalej sužuje nebezpečný vírus vtáčej chrípky. Počas pondelka potvrdili vírus H5N1 u troch mačiek v rakúskej spolkovej krajine Štajersko, u dvoch uhynutých labutí v Poľsku a zlyhaním v boji s ochorením by sa mal zaoberať najnovšie aj nemecký parlament.

Vírus potvrdili u troch mačiek v rakúskej spolkovej krajine Štajersko, keď zvieratá pozitívne testovali na H5N1 v laboratóriu Agentúry pre zdravie a výživu (AGES) v Mödlingu. Mačky prišli do styku s hydinou na farme a útulku pre zvieratá Arche Noah v Grazi, kde po náleze H5N1 v polovici februára utratili viacero kusov hydiny.

Zariadenie je v súčasnosti uzavreté a ďalších 40 mačiek z útulku poslali na pozorovanie na viedenskú veterinársku a lekársku univerzitu. Podľa oficiálnej stránky agentúry a najnovších mediálnych správ je však v karanténe až 170 zvierat. Spolková ministerka zdravotníctva Maria Rauchová-Kallatová zatiaľ nevydala nariadenie, na základe ktorého by platil zákaz voľného pobehovania domácich mačiek po celom Rakúsku.

Po náleze uhynutej labute v útulku a na farme Arche Noah 17. februára prijali štajerské úrady potrebné opatrenia. Utratili viacero kusov hydiny a u 14 zvierat – labutí, kačiek, jednej husi a kurčiat následne objavili vírus vtáčej chrípky. Podľa slov ministra Seitingera negatívne testovali ďalších viac ako 30 zvierat.

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v utorok kritizovala nedostačujúci boj proti ochoreniu, keďže sa postihnuté priemyselné štáty údajne viacej koncentrujú na potláčanie nebezpečenstva pandémie u ľudí.

„Štáty vydávajú miliardy na nákup liekov, vakcín a ochranných masiek namiesto toho, aby vynakladali finančné prostriedky na potláčanie chrípky u zvierat, ktorá práve môže viesť k pandémii,“ kritizoval v pondelok šéf FAO Jacques Diouf v rozhovore pre francúzsky denník Libération.

Okrem iného zdôraznil, že FAO a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) požadovali na boj proti vtáčej chrípke ešte pred potvrdením vírusu v Turecku 430 miliónov dolárov. „Nedostali sme ani len sľúbených 30 miliónov,“ dodal Diouf.

Poľská vláda v pondelok potvrdila, že dve labute objavené minulý týždeň na severe krajiny boli nakazené smrteľným kmeňom vtáčej chrípky H5N1. Kabinet pôvodne v nedeľu oznámil, že uhynuté labute objavené vo štvrtok na brehu rieky Visla v meste Toruň boli nakazené vírusom H5.

Vzorky tkanív vtákov zaslali na ďalšie testy do referenčného laboratória EÚ v anglickom Weybridgei na stanovenie prítomnosti vírusu H5N1 nebezpečného aj pre ľudí. Výsledky z Británie očakávajú do polovice týždňa.

Poľské úrady informovali Európsku komisiu a prijali preventívne opatrenia. V okolí troch kilometrov od miesta nálezu vyhlásili zónu vysokého ohrozenia, v okruhu 10 km je zóna pozorovania. Špeciálne opatrenia platia pre šesť hydinárskych fariem a štyri spracovateľské fabriky v regióne. Po potvrdení vírusu H5N1 v susednom Nemecku zakázalo Poľsko vo februári chov hydiny v otvorených priestoroch.

V Nemecku požiadala frakcia opozičnej liberálnej FDP vysvetlenie údajného zlyhania v boji proti vtáčej chrípke v postihnutej východnej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko. Chyby by mala prešetriť dolná komora spolkového parlamentu Bundestag. Podľa názoru liberálov krajinský minister pôdohospodárstva Till Backhaus neprijal okamžite ochranné opatrenia na ostrove Rujana, keď tu už niekoľko dní ležali mŕtve labute. Chybu si priznal aj samotný minister.

Prvý prípad nakazenia mačky objavili v rámci Európy koncom februára práve na postihnutom ostrove Rujana. Následne začali v regióne platiť ochranné opatrenia proti vtáčej chrípke. Ochranné zóny okolo miesta nálezu sa rozšírili z troch na 10 kilometrov, psy a mačky nesmú v týchto oblastiach pobehovať voľne. Taktiež sa obmedzil prístup na hydinárske farmy a zintenzívnil sa výskum vtáčej chrípky. Bezprostredne k hydine sa dostanú iba zamestnanci farmy a veterinári.

Mačky sa môžu infikovať vírusom H5N1, ak zožerú nakazené vtáky. Takéto prípady sú známe z Ázie. Ako v pondelok informovalo Európske centrum pre kontrolu nad nákazami (ECDC), ešte pred objavom na Rujane upozorňovali na veľké riziko pre ľudí a cicavce, že sa nakazia vtáčou chrípkou. Jedno zo základných opatrení je nedovoliť domácim zvieratám voľne sa pohybovať v desaťkilometrovej zóne od nálezu uhynutých vtákov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata