„Národnostná otázka nesmie byť znevažovaná na lovenie hlasov počas straníckych politických kampaní,“ povedala Sziliová. V tejto súvislosti poukázala na nedeľňajší zjazd Fidesz-u, počas ktorého kandidát tejto politickej formácie na funkciu vicepremiéra István Mikola vyhlásil, že ak jeho strana vyhrá voľby, zaistí odhadovaným piatim miliónom zahraničných Maďarov dvojité štátne občianstvo. „Ak budú títo ľudia môcť v Maďarsku voliť, bude mať Fidesz o budúcnosť najbližších dvadsať rokov postarané,“ povedal Mikola.
„Volebné hlasy si musia strany zaslúžiť a nie kupovať,“ komentovala tieto slová Sziliová, predstaviteľka vládnej Maďarskej socialistickej strany. Obvinila Fidesz z porušenia dohody o tom, že osud zahraničných Maďarov sa nesmie stať v Maďarsku volebnou témou.
Maďarské referendum o poskytnutí dvojitého občianstva príslušníkom maďarských menšín v zahraničí v decembri 2004 bolo neúspešné pre veľmi nízku účasť. (viac v článku: Dvojité občianstvo Maďari nepodporili)
Maďarsko už v minulosti podniklo niektoré kroky na podporu menšín v zahraničí, stretlo sa však u vlád susedných krajín s odmietavými reakciami. Išlo napríklad o udelenie tzv. preukazov zahraničných Maďarov, ktoré umožňovali ich držiteľom využívať čestné výhody v oblasti školstva a kultúry, alebo zámer poskytovať finančnú podporu maďarským rodinám v zahraničí, ktoré by dali svoje deti študovať do maďarských škôl.
Mimo územia Maďarska žije až päť miliónov Maďarov, ktorí sa ocitli mimo územia štátu po podpise Trianonskej dohody v roku 1920. Na jej základe Maďarsko pri delení Rakúsko-Uhorska na nástupnícke štáty stratilo dve tretiny svojho územia a polovicu obyvateľstva, prevažne však nemaďarskej národnosti.