Libanonci budú izraelské údery vracať

Libanonská armáda, ktorá sa zatiaľ nezapojila do násilností v krajine, vstúpi do bojov v prípade pozemnej invázie izraelských vojenských síl. Vyhlásil minister libanonskej obrany Elias Murr.

21.07.2006 07:27
debata

„Čakáme na nich, aby sme mohli brániť našu krajinu, česť a dôstojnosť.  Libanonská armáda – a to zdôrazňujem – libanonská armáda bude klásť odpor a brániť a dokáže, že je armádou, ktorá si zaslúži rešpekt,“ povedal minister televízii al-Džazíra.

Vo väčšine predchádzajúcich izraelských útokov na Libanon, vrátane invázie z roku 1978 a invázie z roku 1982, počas ktorej bola okupovaná aj metropola Bejrút, libanonská armáda väčšinou stála mimo bojov.

Za deväť dní izraelských náletov na Libanon zahynulo 20 libanonských vojakov pri bombardovaní ich základní. Izrael ofenzívu spustil 12. júla v reakcii na cezhraničný útok šiitského militantného hnutia Hizballáh, pri ktorom uniesli dvoch izraelských vojakov. Cieľom ofenzívy je tiež zastaviť raketové ostreľovanie Izraela.

Libanonská armáda je vzhľadom na históriu krajiny – krvavú občiansku vojnu a dlhodobú sýrsku okupáciu, ktorá sa skončila minulý rok – slabá. Problémom je aj etnická rôznorodosť krajiny. Armádu väčšinou tvoria šiiti, preto podľa pozorovateľov nemožno očakávať jej zásah proti Hizballáhu, ktorý kontroluje juh Libanonu.

Ani celý vesmír nás neprinúti vrátiť vojakov

Líder hnutia Hizballáh, šajch Hassan Nasralláh vyhlásil, že napriek deviatim dňom izraelských náletov je vedenie skupiny nenarušené. V rozhovore pre televíziu al-Džazíra vyhlásil že dvoch izraelských vojakov prepustia len výmenou za väzňov zadržiavaných Izraelom. Tiež omietol tvrdenia Izraela, že pri náletoch bolo zničených 50 percent rakiet Hizballáhu.

Nasralláh rozhovor al-Džazíre poskytol deň po tom, čo Izrael oznámil, že zbombardoval bunker, v ktorom sa možno ukrýval.

Dvaja izraelskí vojaci, ktorých ozbrojenci Hizballáhu zajali 12. júla pri cezhraničnom útoku, nebudú prepustení bez výmeny väzňov zorganizované na nepriamych rokovaniach, povedal Nasralláh. „Aj keby prišiel celý vesmír (vyvíjať tlak na Hizballáh), izraelských vojakov nevráti, ak nedôjde k nepriamym rokovaniam a výmene väzňov,“ vyhlásil.

„Bez preháňania a bez využívania psychologickej vojny môžem potvrdiť, že štruktúra vedenia Hizballáhu nebola poškodená,“ povedal v súvislosti s izraelským náletom. Izraelské lietadlá v stredu v noci zhodili 23 ton bômb na komplex na juhu Bejrútu. Podľa Izraela išlo o podzemný bunker, kde sa stretli lídri Hizballáhu, možno aj Nasralláh. Hizballáh okamžite poprel, že išlo o bunker a vyhlásil, že žiaden z členov vedenia neutrpel ujmu. Podľa Hizballáhu zbombardovaná bola mešita vo výstavbe.

Nasralláh tiež odmietol tvrdenie Izraela, že zničil polovicu rakiet, ktoré Hizballáh využíva pri útokoch na židovský štát. „Všetky tieto reči, že zasiahli 50 percent našich raketových kapacít a skladov, tieto reči sú všetky nesprávne a nezmysly,“ povedal.

„Hizballáh doteraz stál pevne, pohltil úder a opätovne prevzal iniciatívu a vykonal prekvapenia, ktoré sľúbil. A bude ešte viac prekvapení,“ vyhlásil a varoval, že porážka Hizballáhu bude „porážkou celého islamského národa“.

Miesto pobytu Nasralláha nie je známe. Korešpondent al-Džazíry, ktorý rozhovor uskutočnil, povedal, že k stretnutiu došlo vo štvrtok za prísnych bezpečnostných opatrení a že nevie, kde sa konalo.

Nasralláh sa ukrýva od spustenia izraelskej ofenzívy spustenej v reakcii na únos vojakov a raketové ostreľovanie židovského štátu. V nedeľu však vystúpil v televízii Hizballáhu.

debata chyba