Izraelčania podporujú bombardovanie

Izraelská armáda môže v krátkom čase rozšíriť pozemné operácie proti hnutiu Hizballáh v Libanone a povolať veľký počet záložníkov. Informovali o tom izraelské noviny citujúce vysoko postaveného veliteľa.

21.07.2006 10:13 , aktualizované: 10:14
debata

„Je možné, že v najbližších dňoch zväčšíme naše pozemné operácie,“ povedal brigádny generál Alon Friedman pre noviny Ma´ariv. „Máme veľa jednotiek, uskutočníme rozsiahle povolávanie záloh a je možné, že oveľa viac jednotiek… dorazí k hranici v najbližších niekoľkých dňoch,“ dodal.

Noviny Ma´ariv zverejnili tiež výsledky prieskumu, podľa ktorého Izraelčania drvivou väčšinou podporujú ofenzívu proti Hizballáhu v Libanone a považujú ju za oprávnenú napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku na zastavenie útokov.

Podľa prieskumu si 90 percent Izraelčanov želá, aby ofenzíva pokračovala do vyhnania Hizballáhu z južného Libanonu. Až potom by sa mali konať rokovania o prepustení dvoch izraelských vojakov, ktorých zajatie príslušníkmi radikálneho hnutia podnietilo súčasný konflikt.

Až 95 percent respondentov sa domnieva, že reakcia izraelskej armády voči Hizballáhu je oprávnená. Ide o deväť percent viac ako v prieskume spred niekoľkých dní. Len osem percent opýtaných uviedlo, že Izrael by mal zastaviť boje a začať s rokovaniami.

Podľa výsledkov prieskumu je 78 percent Izraelčanov spokojných s postupom premiéra Ehuda Olmerta. Ten pre dnešné vydanie Ma´ariv povedal, že ofenzíva proti Hizballáhu bude pokračovať, pokým jej užitočnosť „bude stáť za jej cenu“.

debata chyba