Lukašenko priznal, že voľby boli sfalšované

24.11.2006 11:55
Lukašenko, Putin
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vľavo) s ruským prezintom Vladimírom Putinom. Autor:

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko neočakávane potvrdil, že jarné prezidentské voľby boli sfalšované, informuje bieloruský internetový denník Bieloruskije novosti. Pri stretnutí s ukrajinskými novinármi totiž Lukašenko oznámil, že za neho v skutočnosti hlasovalo ešte o desať percent viac voličov, ako oficiálne číslo 83 percent.

Lukašenko vysvetlil, že za údajným znížením jeho percent bola snaha bieloruských úradov vytvoriť „európsky“ výsledok volieb.

„Do volieb nám z Európy hovorili: ak budú volebné ukazovatele v európskych priemeroch, vaše voľby uznáme. Postarali sme sa, aby boli európske. Ale aj tak to, ako vidíte, bolo nanič,“ povedal Lukašenko.

Európska únia marcové bieloruské voľby odsúdila a na minský režim uvalila sankcie. Lukašenko tiež nečakane pochválil bieloruskú opozíciu. „Daj Boh každému prezidentovi takú opozíciu,“ poznamenal.

Jeho dvaja opoziční protikandidáti z prezidentských volieb dobre poznajú bieloruské väzenie. Jeden z nich, Alexander Kozulin, už viac ako mesiac drží v jednom z nich hladovku.

Lukašenkov autoritársky režim je považovaný za poslednú diktatúru v Európe. Posledné prezidentské voľby mnoho pozorovateľov označili za zmanipulované, zahraniční diplomati okrem toho upozornili, že hlasovanie poznamenalo zastrašovanie opozície zo strany Lukašenka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku