Iračania popravili Saddáma Husajna

Bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna v sobotu ráno v Bagdade popravili. Oznámila to iracká verejnoprávna televízia a potvrdili vysokopostavení predstavitelia irackej vlády, aj americkí predstavitelia v Iraku. Popravili aj ďalších dvoch predstaviteľov režimu, ktorí boli odsúdení na smrť. V článku sú ďalšie fotografie z popravy Saddáma

30.12.2006 12:20 , aktualizované: 12:22
Poprava Saddáma Husajna Foto:
Poprava Saddáma Husajna
debata

„Poprava Saddáma Husajna sa skončila“ oznámil prúžok s nápisom, ktorý bežal na obrazovke irackej televízie Al-Irakíja. „Saddám Husajn bol obesený, až kým nezomrel,“ uvádzal druhý prúžok. „Smrťou Saddáma Husajna sa skončila temná stránka irackých dejín,“ dodal nápis na treťom prúžku.

"**====== Profil Saddáma Husajna ======

** .{target:}":[http://spravy.pravda.sk/sk_svet.asp?…]

Bezpečnostný poradca Mowafak Rubaj, ktorý bol na poprave prítomný, uviedol, že Husajn mal pred popravou „strach v očiach“ a bol „zvláštne pokorný“. So sebou mal Korán. Odmietol si nasadiť čiernu kapucňu.

„Jeden zo strážcov potiahol páku a telo sa prepadlo o pol metra. Počuli sme, ako sa mu zlomil väz a videli sme aj trochu krvi na povraze. Nechali ho visieť asi desať minút. Lekár potom konštatoval smrť, odviazali ho a uložili do bieleho vreca,“ popísal popravu Sami al-Askarí, prominentní šiitsky politik blízky premiérovi Málikímu.

„Saddámovo telo leží predo mnou. Je po všetkom,“ povedal svedok z úradu vlády pre televíziu CNN. Účastníci popravy vraj začali okolo tela tancovať. Samotný iracký premiér sa popravy údajne nezúčastnil.

Mowafak Rubaj zdôraznil, že žiadni Američania pri poprave neboli. „Bola to iracká akcia od A po Z. Američania neboli ani v budove,“ vyhlásil.

Bývalého diktátora... Foto: Reuters
Poprava Saddáma Husajna Bývalého diktátora Saddáma Husajna ráno popravili. Odmietol si nasadiť čiernu kapucňu.

Saddám Husajn odmietol pred popravou čiernu kapucňu

Saddáma odsúdili na smrť 5. novembra 2006 za masaker 148 šíitskych obyvateľov Dudžailu v 80. rokoch. Odvolací súd mu trest potvrdil 26. decembra.

Neskôr oznámili aj popravu ďalších predstaviteľov bývalého režimu – nevlastného Husajnovho brata a bývalého šéfa irackej tajnej služby Barzána Tikrítího a bývalého predsedu revolučného tribunálu Aváda Ahmada Bandára.

Saddáma odovzdali irackým orgánom iba niekoľko hodín pred vykonaním trestu. Časť jeho obhajcov sa pokúšala poprave zabrániť. Na washingtonskom obvodnom súde podali podnet, aby súd dočasným opatrením zakázal americkým orgánom v Iraku Husajna vydať. Súd napriek ich očakávaniam podnetu nevyhovel, obhajca Curtis Doebbler to označil za „nespravodlivosť, na akú sa bude ešte dlho spomínať“.

Obavy z násilia

Bezpečnostný poradca Mowafak Rubaj síce pre CNN povedal, že Husajnovu smrť vítajú všetci Iračania, americkí vojaci a iracké bezpečnostné zložky sú v najvyššej pohotovosti. Obávajú sa zosilnenia vlny násilia.

Sunnitskí prívrženci bývalého diktátora už predtým opakovane vyhlasovali, že Husajnova poprava úradom len tak ľahko neprejde. Šiiti ju naopak privítali ako zadosťučinenie.

Niekoľko hodín po Saddámovej smrti explodovala nálož v aute v šiitskom meste Kufa. Na mieste zahynulo tridsať mŕtvych a štyridsať ľudí bolo zranených.

Medzinárodné organizácie: Ešte nemal zomrieť

Proti obeseniu diktátora, ktorý v Iraku vládol v rokoch 1979 až 2003, sa postavili medzinárodné organizácie dozerajúce na ľudské práva. Tvrdili, že v súdnom proces došlo k množstve pochybení a že bol spolitizovaný.

Bývalého irackého... Foto: Reuters
Poprava Saddáma Husajna Bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna ráno popravili. Odmietol si dať čiernu kapucňu.

Objavili sa aj úvahy, že by Saddáma nemali popraviť hneď v prvom procese. Keby musel čeliť aj ďalším obvineniam, Irak i zvyšok sveta by dostali možnosť dôkladze zrevidovať jeho éru.

Napríklad Spojené štáty však trest smrti nad bývalým diktátorom privítali. Biely dom vyhlásil, že ide o historický moment v dejinách v Iraku a dôkaz, že sa krajina obracia smerom k skutočnej demokracii.

Facebook X.com debata chyba Newsletter