Portugalčania sa teraz majú vyjadriť k návrhu, aby interrupcie boli povolené do 10. týždňa tehotenstva. Výsledok je ťažké odhadnúť, aj keďväčšina ľudí v prieskumoch verejnej mienky so zmiernením zákona súhlasila. Mnohí ľudia však stále nevedeli, či v nedeľu k hlasovacím urnám pôjdu. Výsledok bude záväzný vtedy, ak sa na referende zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov. Podobné referendum pred deviatimi rokmi nebolo úspešné pre účasť.
Socialistická vláda zmenu zákona podporuje. „Chceme zákon zmeniť, aby ženy, ktoré sa slobodne rozhodnú pre umelé prerušenie tehotenstva, dostali odbornú zdravotnúa sociálnu pomoc,“ povedal premiér José Socrates. V prípade nízkej účasti, ale jasnej prevahy stúpencov zmeny zákona, chce premiér presadiť úpravu zákona cez parlament.
Pre prísny zákon Portugalčanky teraz chodia na interrupčné zákroky do cudziny, väčšinou do susedného Španielska. Klinika v španielskom pohraničnom meste Badajoz má dokonca prívlastok najväčšia portugalská klinika, interrupčný zákrok tam ročne podstúpi niekoľko tisíc Portugalčaniek. Vyjde ich na približne 500 eur.
Mnohé si však interrupciu v cudzine nemôžu dovoliť. Preto často podstupujú nelegálne neodborné zákroky. Podľa Združenia pre plánovanie rodiny v uplynulých dvoch rokoch následkom takých zákrokov prišlo o život možno až 15 žien, vyše päťtisíc ročne ošetrujú lekári v nemocniciach pre údajne spontánny potrat.
Portugalské ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že ročne podstúpi nelegálny zákrok približne 20-tisíc žien. „Každý týždeň tu vidím aspoň jednu ženu, ktorá chce prerušenie tehotenstva,“ povedal denníku Guardian Jose Antonio Pinto, sociálny pracovník z chudobnej štvrte Porta. „Nemajúprácu, nemajúkde bývať a určite nemajú peniaze na cestu do Španielska. Keby mohli, tak by si to dieťa asi nechali."
Kým predstavitelia cirkvi prirovnávali interrupcie k poprave, stúpenci zmiernenia zákona ich obviňujú zo zaslepenosti. Povolenie interrupcií otvorene podporujú aj niektorílekári. „Ak zmena prejde, ženy k nám budú môcť prísť po pomoc a radu. A bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú, bude to pre každého lepšie,“ povedal Vasco Freire, ktorý vedie združenie lekárov podporujúcich právo žien na slobodné rozhodnutie.