Garda je hanbou Maďarska, hovorí premiér

Sľub skladali do rúk bývalého ministra obrany, pozdravila ich poslankyňa opozičného Fideszu a zástavu im vysvätili kňazi troch historických cirkví. Prvá jednotka Maďarskej gardy, krajne pravicového združenia, v sobotu na budínskom Hradnom vrchu zložila prísahu. Premiér Ferenc Gyurcsány gardu označil za "hanebnú škvrnu maďarskej demokracie". Opozícia mu odkázala, že za jej vznik môže sám a nech nevyvoláva zbytočnú hystériu.

27.08.2007 10:37
Členovia Maďarskej gardy skladali prísahu Foto:
debata

Gardisti, oblečení v čiernych uniformách, na hrudi s erbom s červeno-bielymi prúžkami, podobnými ako za vojny používali maďarskí fašisti zo Šípových krížov, napochodovali pred prezidentský palác za zvuku bubnov. Asi trojtisícový dav ich vítal skandovaním: Ria, ria, Hungaria. Osvedčenie o členstve preberali z rúk Lajosa Füra, ministra obrany niekdajšej pravicovej vlády, ktorému poďakovali slovami: Slúžim svojmu národu.

Šéfom gardy je Gábor Vona, predseda krajne pravicovej strany Jobbik. „Maďarskú gardu sme založili preto, aby sme po päťdesiatich rokoch komunizmu a sedemnástich rokoch hlivenia uskutočnili skutočnú zmenu režimu a zachránili maďarstvo,“ citovalo ho Inforádió. Vona, ktorého strana je známa nenávisťou k židom, homosexuálom a cudzincom, tvrdí, že v garde sa zoskupujú vlastenci pripravení zasahovať v prípade prírodných katastrof, ale aj vonkajšieho ohrozenia. To, ako nedávno naznačil, očakáva zo strany Rumunska, Srbska a Slovenska.

Rečníci na slávnostnej prísahe gardy si otvorene uťahovali z obáv, ktoré vo verejnosti vyvolali. "Na našej prvej akcii potečie krv,” povedal Sándor Pörzse, novinár známy svojimi ultranacionalis­tickými názormi, ktorý je jedným zo spoluzakladateľov gardy. "Pôjdeme totiž na transfúznu stanicu kolektívne darovať krv,” dodal podľa internetových novín FigyelőNet. Ľavicovoliberálnu vládu a viaceré médiá obvinil, že o garde šíria klamstvá, za čo tvrdo zaplatia. "Peniaze, ktoré vysúdime, nám postačia na rok činnosti,” uviedol Pörzse.

Bojovú zástavu gardy vysvätili kňazi katolíckej, evanjelickej a reformovanej cirkvi. Ako vysvitlo, konali na vlastnú päsť, bez poverenia svojej vrchnosti.

Gardistov prišla pozdraviť aj poslankyňa Fideszu Mária Wittnerová. Označila ich za „otvorených vlastencov s čistými tvárami, ktorí sa zomkli reťazou lásky proti Satanovi, čiže súčasnej vláde, a proti päťdesiatim rokom komunizmu“. Wittnerová je známa svojimi väzbami na ultrapravicu. Fidesz oznámil, že poslankyňa na prísahe gardistov oficiálne nezastupovala stranu, jej postup však nekritizoval, lebo vraj ako účastníčka revolúcie z roku 1956, ktorá v komunistickom žalári sedela v cele smrti, si zaslúži mimoriadnu úctu.

Fidesz sa odmietol verejne dištancovať od Maďarskej gardy. Iba ju vyzval, rovnako ako políciu, na dodržiavanie zákonov. Vládni socialisti hlavnú opozičnú stranu obviňujú z paktovania s krajnou pravicou. Pripomínajú tiež, že na komunálnej úrovni Fidesz spolupracuje s mimoparlamentnou stranou Jobbik, stojacou za založením gárd. „Vznik Maďarskej gardy je hanbou Maďarska, hanebnou škvrnou maďarskej demokracie, ktorá vrhá ťažko odstrániteľný tieň na celú pravicu,“ vyhlásil podľa agentúry MTI premiér Gyurcsány.

debata chyba