Greenspan: Irak bol dosť o rope

17.09.2007 09:00
Alan Greenspan
Alan Greenspan. Autor:

Tvrdenia Bieleho domu, že za vpádom do Iraku nestáli záujmy o takzvané čierne zlato, dostali vážny úder od jednej z najuznávanejších postáv amerických novodobých dejín. "Som prekvapený, že je politicky nevhodné priznať to, čo všetci vedia: iracká vojna je výrazne o rope," napísal Alan Greenspan v dlho očakávaných pamätiach, ktoré sa v pondelok dostanú do predaja v USA.

Niekoľko úryvkov z prísne stráženej knihy pred jej vydaním priniesli noviny Sunday Times. Greenspan, ktorý šéfoval centrálnej banke takmer dve desaťročia, poznamenal, že chápe, že Saddám Husajn predstavoval bezpečnostné riziko pre obchod s ropou na Blízkom východe.

Americké médiá podotýkajú, že slová 81-ročného uznávaného finančníka a republikána o tom, že prvoradým motívom v Iraku bola ropa, znamenajú šok pre Biely dom. Prezident USA George Bush sa nikdy s takýmto výkladom invázie nestotožnil a vojnu odôvodňoval snahou odstrániť Saddámov režim, ktorý bol podľa neho vážnou hrozbou v podobe vývoja zbraní hromadného ničenia.

Greenspan v knihe neušetril ani Bushove ekonomické kroky. Vyčíta mu, že proti Kongresu USA nevyužil právo veta, aby zabránil prehlbovaniu rozpočtového deficitu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Perla Cala Frézia Violet

Perla Cala Frézia Violet

29,99
Sweet Lilly Violet v taške

Sweet Lilly Violet v taške

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk