Lantos: Zaručte práva Maďarom na Slovensku

Predseda zahraničného výboru snemovne reprezentantov USA maďarského pôvodu Tom Lantos žiada slovenského premiéra, aby sa dištancoval od Benešových dekrétov a garantoval práva maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku. Podľa maďarských médií túto požiadavku sformuloval v liste adresovanom Robertovi Ficovi. "Benešove dekréty sú nemenné, dištancujem sa od maďarských gárd," odkázal Lantosovi premiér Fico.

23.10.2007 10:48
Kongresman Tom Lantos Foto:

Americký kongresman je zároveň spolupredsedom kongresového výboru pre ľudské práva. Podľa T. Lantosa slovenský premiér „by sa mal verejne dištancovať od Benešových dekrétov a mal by sa snažiť o to, aby príslušníkov maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku považovali za rovnocenných občanov krajiny.“

T. Lantos vo svojom liste adresovanom R. Ficovi pripomenul, že slovenský parlament v minulom mesiaci potvrdil platnosť týchto dekrétov, na základe ktorých Maďari a Nemci boli zbavení štátneho občianstva a majetky  im boli zhabané v duchu princípu kolektívnej viny. Slovenský zákonodarný zbor síce v roku 1991 uznal nespravodlivosť protimenšinových dekrétov, ich septembrové potvrdenie však len ďalej rozvírilo stále silnejúce slovenské vášne, uvádza vo svojom liste americký republikánsky politik z Kalifornie. V liste sa zmieňuje aj o kauze študentky maďarskej národnosti Hedvigy Malinovej a konštatuje, že slovenské justičné orgány nie sú schopné vyšetriť tento prípad, svedčiaci o nenávisti. Lantos vyzval R. Fica, aby „pozastavili vyšetrovanie vedené voči H. Malinovej a aby požiadal prokurátorov o obnovenie vyšetrovania voči útočníkom."

V týchto dňoch sa ozvala aj americká organizácia tamojších Maďarov, Americká maďarská koalícia. Vo svojom stanovisku vyzvala americkú vládu využiť všetky diplomatické kanály, aby dosiahla, že vláda R. Fica bude uplatňovať princípy demokracie vo vzťahu k menšinám. Podľa stanoviska AMK Slovensko by malo neodkladne odmietnuť Benešove dekréty, ktoré hanebným spôsobom nálepkujú Nemcov a Maďarov na základe princípu kolektívnej viny.

Ficov odkaz Lantosovi: Benešove dekréty sú nemenné

Benešove dekréty považujeme za súčasť právneho poriadku SR, sú pre túto vládnu koalíciu nedotknuteľné a nemenné, povedal v Žiline predseda vlády SR Robert Fico. Reagoval tak na vyhlásenie predsedu zahraničného výboru snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických Toma Lantosa, ktorý žiada slovenského premiéra, aby sa dištancoval od Benešových dekrétov a garantoval práva maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku.

SR je podľa slovenského premiéra krajina, ktorá poskytuje vysoký štandard ochrany práv národnostných menšín. „Až tak vysoký, že môžeme byť vzorom pre iné krajiny v EÚ a nie, aby sme boli kritizovaní kvôli týmto otázkam,“ dodal.

Pracovné stretnutie s maďarským premiérom počas lisabonského summitu potvrdilo podľa Fica záujem sústreďovať sa na otázky budúcnosti, nie na historické artefakty. „Ak sa mám od niečoho dištancovať, tak sa dištancujem od maďarských gárd,“ zdôraznil Fico. Zároveň vyjadril presvedčenie, že maďarský premiér navštívi Slovensko čo najskôr.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba