Argentínu povedie šarmantná Kirchnerová

29.10.2007 07:33
Cristina Fernándezová-Kirchnerová ohlasuje...
Autor:

Prvá dáma Argentíny Cristina Fernándezová-Kirchnerová ohlásila víťazstvo v prezidentských voľbách. "Zvíťazili sme dostatočným rozdielom," vyhlásila pred svojimi priaznivcami v metropole Buenos Aires. Po boku jej stál jej manžel, súčasný prezident Nestor Kirchner.

Priaznivci argentínskej prvej dámy, ktorú často prirovnávajú k bývalej prvej dáme USA a kandidátke na post amerického prezidenta Hillary Clintonovej, začali jasať už krátko po zatvorení volebných miestností a zverejnení prvých volebných odhadov. Už tie naznačovali, že Kirchnerová zvíťazila už v prvom kole. „Som úplne nadšená! Cristina nás vytrhne z biedy!“ cituje agentúra AP Maríu Isabel Franciovú, ktorá prišla osláviť víťazstvo svojej favoritky do centra Buenos Aires.

Podľa predbežných volebných výsledkov, ktoré po zrátaní 22 percent odovzdaných hlasov zverejnila ústredná volebná komisia, zvíťazila Fernándezová-Kirchnerová so ziskom 43 percent hlasov. Na druhom mieste skončil s 20 percentami bývalý minister hospodárstva Roberto Lavagna a na treťom bývalá poslankyňa a argentínska kráľovná krásy Elisa Carriová. Tú podľa predbežných výsledkov podporilo 19 percent Argentínčanov.

Na to, aby sa niektorý z kandidátov stal prezidentom už v prvom kole prezidentských volieb, je potrebné získať 45 percent hlasov, alebo aspoň 40 percent a zároveň najmenej desaťpercentný odstup od ďalšieho kandidáta. Že sa to argentínskej prvej dáme podarilo, zhodne naznačovali už prvé odhady šiestich rôznych agentúr a médií. Podľa televízií TN a Cronica získala Fernándezová-Kirchnerová 46 percent hlasov. Podľa ďalších volebných odhadov by mala získať od 42 do 46 percent.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku