Zomrel Norman Mailer, kritik politiky USA

Americký spisovateľ Norman Mailer zomrel dnes skoro ráno na zlyhanie obličiek vo veku 84 rokov. Jeho romány a reportáže kriticky zobrazujú základné problémy súčasnej Ameriky.

10.11.2007 17:31
Norman Mailer Foto:
debata

Narodil sa 31. januára na Long Branch v štáte New Jersey do židovskej rodiny. Vyrastal v newyorskej štvrti. Už v 16 rokoch bol prijatý na Harvard, kde vyštudoval letecké inžinierstvo.

Prvé spisovateľské pokusy sa dostali na verejnosť v roku 1941. Počas 2. sv. vojny slúžil v Tichomorí a z tejto skúsenosti vznikol svetoznámy román: Nahí a mŕtvi (1948). Kniha zaznamenala vo svete obrovský úspech a patrí k najlepším knihám z vojnového obdobia. V 50. rokoch si znepriatelil vydavateľov románom The Deer Park, pre jeho sexuálnu tematiku.  Konkrétnymi udalosťami a javmi súčasného života sa zaoberal v reportážach. Za reportáž Armády noci (1969) a a polodokumentárny román Katova pieseň (1980) získal Pulitzerovu cenu.

Napriek pracovnému úspechu, spokojnosť v osobnom živote nevedel nájsť. Bol šesťkrát ženatý a má osem vlastných detí a jedno adoptované. Pokúšal sa uspieť aj v politike, keď v 60. rokoch kandidoval v demokratických primárkach na primátora New Yorku, no neuspel. Okrem desiatok kníh napísal aj mnohé divadelné hry, scenáre, literárne úvahy a životopisy, vrátane biografie Marilyn Monroe, Pabla Picassa a i.

V americkej spoločnosti bol takmer vždy považovaný za kontroverznú osobnosť, aj vďaka kritike feminizmu.

debata chyba
Flowers