Divočina neodpustila ani Fossettovi

Obletel celý svet, vystúpil na vysoké hory, preplával šíre moria. Nešťastie si na neho však počkalo doma. Steve Fossett odvážne prekonal množstvo rekordov, no napokon sa mu osudným stal rutinný let pár kilometrov od husto obývaných častí Ameriky. Dobrodruh zmizol nad Nevadou pred troma mesiacmi bez stopy a už ani jeho rodina neverí, že ho ešte niekedy uvidí živého. Bol by to totiž zázrak.

01.12.2007 13:59
Fossett Foto:
Americký dobrodruh Steve Fossett

„Miesto, kde zmizol, je extrémne suché a drsné,“ povedal pre Pravdu Kurt Kuznicki, expert na prežitie, ktorý nevadskú divočinu veľmi dobre pozná. „Ak ste pripravení, je to tam úžasné. Ak nie ste, zmení sa to na pustatinu, ktorá nič neodpúšťa."

Fossett v Nevade hľadal miesto na prekonanie svojho ďalšieho rekordu. Tentoraz chcel dosiahnuť nové maximum v špeciálne upravenom automobile, a preto hľadal neobývané rovné miesto, kde by sa oň mohol pokúsiť.

Tretieho septembra nastúpil do malého lietadla na priateľovom ranči a odvtedy ho nikto nevidel. Záchranári ho hľadali takmer mesiac, do pátrania sa zapojili i stovky užívateľov internetu prostredníctvom skúmania satelitných záberov. Fossettova rodina samotná investovala do hľadania viac ako milión dolárov. Všetko márne.

„Zdá sa to až neuveriteľné, že pri všetkých tých zdrojoch a modernom technickom vybavení ho stále nenašli,“ hovorí Kuznicki, ktorý je členom organizácie Priatelia nevadskej divočiny.

„Treba si však uvedomiť, že oblasť hľadania má rozlohu dva a pol milióna hektárov. Nájdete tam kamenné púšte, pripomínajúce povrch mesiaca, i drsné kaňony, ktorých steny sú pokryté šalviou a borievkou. Pohorie Sisters Mountains sa tam vypína až do takmer triapolkilometrovej výšky. Na jeho úbočiach zbrázdených hlbokými kaňonmi husto rastú nízke borovice. Ak by sa tam zrútilo malé lietadlo a skĺzlo sa do takéhoto údolia, mohlo by tam zostať skryté desaťročia,“ myslí si horský vodca. Podľa Kuznického je práve rozľahlosť a ťažká dostupnosť najväčšou prekážkou úspešného hľadania. Prirovnáva ho k povestnej ihle v kope sena. „Ale verím tomu, že Fossetta napokon niekto nájde. S veľkou pravdepodobnosťou ho však nájde niekto, kto príde pešo a nie pri pátraní zo vzduchu,“ predpokladá Kuznicki.

Nádej začala zomierať už po pár dňoch od Fossettovho zmiznutia. Hoci prežiť bez akéhokoľvek moderného vybavenia nie je nemožné, dobrodruhovi chýbala znalosť prostredia. „Pôvodní obyvatelia dokázali v nevadskej divočine prežiť stáročia bez výdobytkov dnešnej civilizácie. Svoju zem však dôverne poznali a najmä vedeli, kde je voda. V pustatine sa životodarná tekutina dá nájsť, treba však vedieť, kde ju hľadať a ako ju získať. Bez nej človek nevydrží viac ako niekoľko dní. Ja sám sa držím pravidla, že človek potrebuje najmenej tri a pol litra na deň a ani to pri extrémne horúcom počasí nemusí stačiť,“ hovorí expert na prežitie v divočine.

„A ktovie, možno Fossett teraz niekde popíja pivo s D. B. Cooperom v Belize,“ so smiechom prirovnal Kuznicki dobrodruha k legendárnemu americkému zlodejovi, ktorý s výkupným za unesený boeing vyskočil z lietadla padákom nad americkou divočinou a už ho nikdy nikto nevidel.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba