Chorvátskom otriasa aféra divá sviňa

Chorvátsko má medzinárodnú blamáž veľkú ako "divá sviňa". Tak nazvali aféru s predvianočnou poľovačkou na diviaky záhrebské médiá. Premiér Ivo Sanader, ktorý po tesnom novembrovom volebnom víťazstve krvopotne skladá novú koaličnú vládu, už vie, že so službami svojho doterajšieho ministra vnútra Ivicu Kirina nemôže rátať.

30.12.2007 20:31
Chorvátsky škandál Foto:
Chorvátskeho ministra vnútra Ivicu Kirina (stojaci muž vľavo) stála predvianočná poľovačka s bývalým policajným generálom Mladenom Markačom (zo sediacich mužov druhý sprava), obviným v Haagu z vojnových zločinov, kreslo vo vláde.
debata

Kirin cez víkend požiadal o uvoľnenie z funkcie. „Odstúpenie považujem za svoju morálnu povinnosť pre okolnosti, ktoré ma spájajú s touto kauzou,“ citovala z jeho rezignačného listu agentúra Hina. Minister tak reagoval na škandál, ktorý zverejnením fotografií z poľovačky rozpútal internetový denník Index. Nad zastrelenými diviakmi totiž spolu s ministrom pózuje Mladen Markač (52), penzionovaný generál polície, ktorý je ako jeden z najvyššie postavených Chorvátov stíhaný haagskym tribunálom za vojnové zločiny.

Bývalý veliteľ špeciálnych jednotiek chorvátskej polície je obvinený z vojnových zločinov proti Srbom. Mal ich spáchať v auguste 1995 spolu s ďalšími chorvátskymi generálmi – Ivanom Čermakom a Ante Gotovinom. Chorvátsko vtedy dobylo Republiku srbskú Krajinu a jeho ozbrojené sily z krajiny vyhnali dvestotisíc Srbov.

Podľa obžaloby bolo cieľom operácie, na ktorej  velení sa traja generáli podieľali, „násilné a trvalé odstránenie srbského obyvateľstva z oblasti Krajina“. Keďže sa Markač pred troma rokmi, na rozdiel od dolapeného Gotovinu, dobrovoľne vydal do rúk medzinárodnej spravodlivosti, haagsky tribunál mu povolil čakať na proces na slobode. Obmedzil mu však pohyb a prakticky na neho uvalil domáce väzenie. Zo svojho záhrebského bytu sa smel vzdialiť iba s osobitným policajným povolením. A toto povolenie nemal, keď si dva dni pred Vianocami vyšiel na poľovačku s ministrom,  ktorého rezort má na dodržiavanie dohôd s Haagom dozerať. Po prevalení škandálu haagsky tribunál okamžite požiadal chorvátske úrady o zatknutie Markača a včera už generál nocoval v holandskej väznici.

O škandálnej poľovačke by sa zrejme nik nepovolaný nebol dozvedel, nebyť jedného z jej organizátorov, starostu mesta Virovitica Zvonka Kožnjaka, ktorý sa fotografiami pochválil na internetovej stránke radnice. Neskôr, keď Index identifikoval medzi účastníkmi poľovačky obvineného generála a ministra vnútra, sa starostovi ľudia pokúšali vec zahmlievať tvrdením, že ide buď o staré, alebo zmanipulované snímky.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy