Hillary nakláňa misky váh na svoju stranu

Veterán vietnamskej vojny John McCain sa dostal do vedenia medzi republikánskymi prezidentskými kandidátmi, zatiaľ čo bývalá prvá dáma Hillary Clintonová si posilňuje svoje vedenie v demokratickom tábore. Vyplýva to z celonárodného prieskumu, ktorý v Spojených štátoch zverejnili v piatok. McCain má medzi registrovanými voličmi Republikánskej strany podľa nového prieskumu CNN 34-percentnú podporu. V porovnaní s prieskumom spred mesiaca, v ktorom mal 13 percent, sa mu podporu podarilo takmer strojnásobiť.

12.01.2008 11:17
Hillary Clintonová - primárky Foto:
Hillary zdravia davy priaznivcov.

Prieskum potvrdil jeho comeback, ktorý avizovalo už prekvapivé víťazstvo v utorkových primárkach v štáte New Hampshire, kde sa odohral druhý dôležitý boj o stranícku nomináciu. Prieskum sa uskutočnil len dva dni po konaní newhampshirských primárok. McCain bol ako kandidát odpísaný po tom, čo uplynulý rok v lete postihli jeho kampaň finančné problémy a odišli od neho kľúčoví poradcovia.

Výsledky primárok v New Hampshire spôsobili prekvapenie aj v tábore demokratov. Zvíťazila v nich totižto bývalá prvá dáma a senátorka za New York Hillary Clintonová. Tipom na víťaza bol jej najväčší rival Barack Obama, ktorý ju minulý týždeň porazil na volebnej schôdzi (tzv. caucuse) v Iowe. Podľa CNN má Clintonová podporu 49 percent voličov, zatiaľ čo Obama, senátor štátu Illinois, má na svojej strane 36 percent voličov. Bývalý senátor John Edwards je s dvanástimi percentami na treťom mieste.

V odpovedi na otázku, ktorý z republikánskych kandidátov pravdepodobne získa stranícku nomináciu na boj o Biely dom, 45 percent respondentov označilo McCaina. Osemnásť percent opýtaných tipovalo na víťaza guvernéra štátu Arkansas Mikea Huckabeeho. V druhom tábore sa podľa predpokladov posilnilo Clintonovej vedenie. Až 55 percent respondentov ju označilo ako víťazku súboja o nomináciu. Voliči jej podľa prieskumu veria viac ako Obamovi v otázkach hospodárstva, zdravotnej starostlivosti a vojny v Iraku.

Na otázku, kto sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane novým prezidentom, odpovedalo 43 percent, že Clintonová, 36 percent označilo za budúceho prezidenta Obamu a 24 percent McCaina.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba