Nórske stíhačky odháňali ruské bombardéry

22.01.2008 21:31
Ruské stíhačky
Ilustračné foto Autor:

Nórske vojenské letectvo muselo hneď na dvakrát vyslať svoje stíhačky k ruským lietadlám, ktoré sa priblížili podozrivo blízko k nórskemu vzdušnému priestoru. Informoval o tom hovorca nórskej armády John Espen Lien. Prvýkrát leteli stíhačky "pozdraviť" dva ruské prieskumné stroje typu Bear Foxtrot, po nich sa k nórskemu vzdušnému priestoru priblížili aj dva ruské strategické bombardéry TU-160.

Ruské lietadlá ďalej pokračovali až k severozápadnému pobrežiu Írska, stále sa však držali v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Ide o prvé pozorované ruské prelety v blízkosti nórskeho vzdušného priestoru v tomto roku. V tom minulom zaznamenali prelety 88 ruských lietadiel, informoval Lien.

V auguste tohto roku oznámil ruský prezident Vladimir Putin obnovenie diaľkových letov ruských vojenských lietadiel nad Atlantickým, Tichým a Severným ľadovým oceánom, ako to bolo bežné počas Studenej vojny. Preniknutia do svojho vzdušného priestoru alebo prelety v jeho tesnej blízkosti ruským vojenským letectvom odvtedy už hlásili mnohé krajiny vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie, Dánska, Fínska či Estónska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku