Extrémna pravica v Európe spája sily

Krajne pravicoví lídri z Rakúska, Belgicka, Bulharska a Francúzska zverejnili v piatok v rakúskej metropole plán vytvoriť celoeurópsku nacionalistickú stranu. Zámer založiť Európsku liberálnu stranu ohlásili vo Viedni líder Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache spoločne so Jean-Marie Le Penom z francúzskeho extrémne pravicového Národného frontu, ako aj s ďalšími lídrami podobne zameraných strán.

25.01.2008 21:22
Jean-Marie Le Pen Foto:
Líder francúzskeho Národného frontu Jean-Marie Le Pen.

Lídri uviedli, že oslovia strany s rovnakými postojmi na Cypre, v Dánsku, Nemecku a Holandsku, a tiež v Chorvátsku a Srbsku, ktoré nie sú členskými krajinami Európskej únie.

„Vlastenci všetkých krajín spojte sa,“ vyhlásil líder rakúskych Slobodných Strache, ktorého strana bola v minulosti obvinená z protiimigran­tských a antisemitských stanovísk. Predseda FPÖ verí, že sa mu do konca novembra podarí zjednotiť pravicové strany z desiatich európskych krajín a vytvoriť blok, ktorého misiou by bolo „zachrániť západný svet od islamu a ďalších postrehnuteľných hrozieb.“

Podľa hovorkyne rakúskej Sociálnodemokra­tickej strany (SPÖ) Elisabeth Grossmannovej je plán na vznik „nacionalistickej protieurópskej strany“ krokom proti duchu európskej integrácie. Tá je podľa Grossmannovej založená na tolerancii a odmietaní nacionalizmu. Podľa ďalších rakúskych strán mieri FPÖ medzi pravicových extrémistov, ktorí sú na politickom okraji Európy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba